Ako vybrať lano pre magnet fishing?

Pri výbere lana pre magnet fishing treba zvážiť niekoľko parametrov.

Typ lana

Najčastejšie sa zvykne používať buď horolezecké lano alebo paracord. Odporúčam skôr paracord. Má oproti iným lanám niekoľko výhod:

  • Je tenký a ľahký. Horolezecké lano býva až 10-krát ťažšie a pridáva magnetu na váhe, hlavne keď nasiakne vodu.
  • Rýchlo schne.
  • Je pomerne lacný.
Paracord pre lovcov pokladov
Paracord 550

Existuje niekoľko druhov paracordu. Pre väčšinu magnetov je vhodný paracord III, nazývaný aj paracord 550. Má pevnosť 250 kg, ktorá po vytvorení uzlu môže klesnúť približne na 50-70%. S rezervou teda unesie 100 kg. A 100-kilový predmet zrejme z vody nikdy vyťahovať nebudete (ani s 500 kg magnetom). Hrúbka lana je pritom iba 4 mm. Ešte silnejšia alternatíva je paracord IV s pevnosťou 340 kg, ktorý je však výrazne drahší a ťažšie dostupný.

Paracord III pre magnet fishing môžete kúpiť aj na v našom obchode na MagnetFishing.sk:

Výhodou tenkého a ľahkého lana nie je len to, že sa s ním ľahšie narába, ale tiež vám umožní lepšie zacítiť, že sa na magnet niečo prichytilo.

Horolezecké lano býva oproti paracordu oveľa silnejšie, ale tiež oveľa drahšie. Pre účely magnet fishingu je potrebná oveľa nižšia nosnosť, než mávajú horolezecké laná. Ak už horolezecké lano máte, môžete sa naň spoľahnúť. Stále však platí, že tenšie a ľahšie lano je o niečo praktickejšie.

Pevnosť

Lano by malo vo všeobecnosti mať pevnosť aspoň takú, ktorá sa uvádza ako sila magnetu. Reálne takúto váhu zrejme nikdy nebudete magneton vyťahovať. Magnet so silou X kg totiž v skutočnosti ani zďaleka neunesie X-kilogramový predmet, je to sila meraná pri ideálnych laboratórnych podmienkach. Viac v článku o výbere magnetu.

Na druhú stranu, lano môže časom mierne oslabnúť. Vytvorenie uzlu na lane tiež výrazne znižuje jeho nosnosť.

Ak máte pochybnosti o sile lana, lano sa dá zdvojiť zvolením vhodného uzla. V článku o uzloch niekoľko takýchto uzlov nájdete.

Dĺžka

Lano by malo byť dostatočne dlhé, ale nie príliš dlhé. Paracord sa najčastejšie zvykne predávať v dĺžkach 100 ft (30,5 metrov) a 50 ft (15,25 metrov). Pri plytkých riekach a jazerách je 15 metrov viac než dosť. 30-metrové lano sa môže zísť pri lovení z mostov alebo pri hlbokých vodách.

Iné parametre

Lano by nemalo byť pružné. Lano, ktoré sa naťahuje, sa ťažšie ovláda a nedá sa ním poriadne trhnúť, keď sa magnet na niečom zachytí.

Je užitočné, ak je lano svetlej farby a je ho dobre pod vodou vidieť. Oranžová, krikľavo zelená, biela, červená a žltá sú všetko vhodné farby.

Ďalšie články

Prečítajte si tiež tieto články:

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *