Technika lovenia

Ak chcete z vody vytiahnuť čo najviac artefaktov a nič po sebe nezanechať, je dobré hľadať systematicky. Tu je jeden spôsob, ako to robiť.

 1. Postavte sa čelom k vode (rieke, jazeru…) a hoďte magnet čo najďalej kolmo na pobrežie.
 2. Postupne pritiahnite magnet k sebe.
 3. Odstráňte z magnetu všetky artefakty.
 4. Opakujte niekoľkokrát kroky 1 až 3
 5. Urobte krok do boku a opakujte kroky 1-4…

Takýmto spôsobom dôkladne prehľadáte celú plochu a zanecháte po sebe oveľa menej prehliadnutých pokladov. Ak máte silný magnet, výrazne to pomôže, keďže pritiahne predmety aj z väčšej vzdialenosti a môžete sa teda posúvať do boku väčšími krokmi.

Niektorí lovci preferujú menej systematický uvoľnenejší spôsob hľadania, pri ktorom jednoducho hádžu magnet náhodne do vody s nádejou, že sa naň niečo prichytí. Takto nájdete menej artefaktov, ale možno si hľadanie viac užijete, keďže sa nemusíte stále sústrediť na to, kde ste skončili.

Pár centimetrov nad dnom

Magnet je lepšie udržiavať tesne nad dnom, ako ho ťahať po dne. Bude sa potom menej zachytávať o rôzne korene, riasy, skaly a nebude sa ponárať do bahna, z ktorého ho potom treba pomaly vyťahovať. Takisto vám to umožní lepšie zacítiť, že sa vám na magnet prichytilo niečo väčšie.

Ako oddeliť artefakty od magnetu

Niekedy môže byť problém predmety od magnetu oddeliť. Pri väčších predmetoch sa často dá ťahať za koniec a použiť “páku”, menšie artefakty treba zošuchnúť z magnetu tlačením do boku. V každom prípade odporúčam používať ochranné rukavice, aby ste sa neporanili. Rukavice sú tiež užitočné, lebo si nezašpiníte ruky.

Zaseknutý magnet

Ak sa magnet zasekne vo vode a neviete ho vytiahnuť, môže to mať dve príčiny:

 1. Magnet sa prilepil na veľmi ťažký kus kovu.
 2. Magnet sa zasekol na kameni, konári, koreni alebo inej prekážke.

V prvom prípade skúste ťahať pod rôznymi uhlami. Ak to nepomôže, treba proste silno zatiahnuť. Rýchle trhnutie lanom býva efektívnejšie ako ťahanie. Ak obyčajné trhnutie nestačí, skúste si lano obviazať okolo ruky, rozbehnúť sa smerom preč od magnetu a keď už je lano skoro napnuté, zahnať sa a udrieť päsťou do vzduchu., akoby tam bol nejaký cieľ úderu.

V druhom prípade môžete opäť skúsiť ťahať z rôznych uhlov. Ak to nezaberie, zrejme vám neostáva nič iné, ako skočiť do vody a magnet uvoľniť ručne.

Ďalšie rady

Zoberte si so sebou:

 • rukavice: udržiavajú ruky v teple, nezašpiníte sa ale hlavne: neporežete sa pri oddeľovaní artefaktov od magnetu
 • plavky: ak sa vám magnet zasekne vo vode alebo nájdete niečo, čo je na dne zaseknuté a neviete magnetom vytiahnuť, ale môžete to manuálne uvoľniť
 • krabicu/vrece: zrejme ulovíte veľa malých predmetov, ktoré potrebujete domov odniesť
 • slnečné okuliare

Niekedy sa vám podarí vytiahnuť ťažký kovový predmet na hladinu ale ďalej už nie, keďže na predmet nad hladinou prestáva pôsobiť vztlaková sila. V takom prípade je dobré, ak jeden človek drží lano a druhý chytí predmet a vytiahne ho. Ak ste sám/sama, uviažte lano o niečo, aby ste si uvoľnili ruky.

Nakoniec magnet utrite, aby ste zabránili hrdzaveniu a predĺžili jeho životnosť.

Svoj úlovok nezabudnite odfotiť a pochváliť sa ním na stránke Magnet fishing SK/CZ na facebooku. Veľká časť potešenia z magnet fishingu spočíva v zdielaní svojich trofejí s ostatnými.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *