Ako vybrať magnet?

Magnet s okom pre lovcov pokladovNa trhu existujú rôzne silné magnety pre magnet fishing od 20 kg až po 300 kg a silnejšie. Najčastejšou chybou pri kúpe magnetu je výber príliš slabého magnetu. Uvádzaná sila totiž vôbec neznamená, že kovový predmet s touto hmotnosťou dokážete z vody magnetom vytiahnuť.

Moja najdôležitejšia rada teda znie:

Kúpte si silný magnet!

Potrebujem magnet so silou 200 kg?

Možno si hovoríte, že vám sila 50 kg musí stačiť, lebo ťažšie predmety z vody určite ťahať nebudete.

Tak ako horolezec musí kúpiť lano, ktorého nosnosť je 10-násobok hmotnosti jeho tela, tak aj magnet by mal byť približne 10-krát silnejší než predmety, ktoré chcete vytiahnuť. Jeho sila je totiž meraná pri ideálnych podmienkach, ktoré sa od podmienok v teréne veľmi líšia. Ide o silu, ktorú treba vyvinúť, aby ste magnet odtrhli od hrubej vrstvy ocele, ak sa jej dotýka celou plochou a je ťahaný kolmo na podložku. Pri magnet fishingu sa však magnet predmetu nikdy nedotýka celou plochou, je ťahaný šikmo, predmet nie je z čistej ocele, je na ňom vrstva špiny, a tak ďalej…

V praxi teda potrebujete magnet asi 10-krát silnejší, než to, čo chcete vytiahnuť. Ak sa vám podarí vytiahnuť ťažší predmet, je to pravdepodobne tým, že sa magnet na predmete zasekol (napríklad v kolese bicykla). Nie vždy sa to však stane a so slabším magnetom budete musieť niektoré objavené artefakty nechať pod hladinou. Odporúčam vám preto kúpiť magnet so silou aspoň 150 kg, aj keď je to váš prvý magnet a s magnet fishingom ešte len začínate. Magnety môžete kúpiť aj na MagnetFishing.sk:

Väčší dosah

So silnejším magnetom dokážete nielen vytiahnuť ťažšie predmety, ale vytiahnete ním aj viac malých predmetov za menej času. Magnet ťahaný po dne jazera zbiera mince, nožnice, zámky, mobily a iné menšie predmety tým, že popri nich prejde. Nemusí sa ich priamo dotknúť. Stačí, že sa k nim priblíži a svojou silou ich k sebe pritiahne.

Je pochopiteľné, že čím je magnet silnejší, tým vzdialenejšie predmety dokáže pritiahnuť. S extrémne silným magnetom tak dokážete dno jazera/rieky/kanálu naozaj dôkladne vyčistiť a nezanecháte po sebe nič, čo by si váš slabší magnet “nevšimol”.

Môže byť magnet príliš silný?

Silnejšie magnety nemajú oproti slabším prakticky žiadnu nevýhodu. Ani pri magnete so silou 530 kg sa vám nestane, že by sa na niečom prichytil tak silno, že ho nebudete môcť vytiahnuť a ostane navždy pod hladinou. Niekedy je magnet ťažké vytiahnuť, ale silné trhnutie lanom ho nakoniec vždy uvoľní.

Samozrejme silnejšie magnety bývajú drahšie. Ide teda skôr o to, koľko ste ochotný/á do magnetu investovať. Vo všeobecnosti ale platí: čím silnejší, tým lepší.

Rada na záver: Ak má váš magnet závit, do ktorého je zaskrutkované oko (väčšina fishing magnetov je takých), pridajte do závitu trochu lepidla, aby sa oko náhodou neuvoľnilo. Napríklad Loctite 243 na zaisťovanie závitov je dobrá voľba.

Ďalšie články

Prečítajte si tiež tieto články:

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *