Čo robiť v lete 2021: 13 vodných aktivít, ktoré MUSÍTE vyskúšať!

čo robiť v lete

Milujete vodu a máte v sebe dobrodruha? Nebaví vás čľapkanie pri vode a rozmýšľate, čo robiť v lete? Tieto adrenalínové aktivity sú pre vás ako stvorené.

Tieto adrenalínové atrakcie musí poznať každý, koho už nebaví sa v bazéne len tak čľapkať. Ukážeme vám, že existuje alternatíva. A že pri vode môžete robiť oveľa zaujímavejšie aktivity ako čľapkanie a plávanie.

Veríme, že sa vám niektorá vodná aktivita zapáči a rozhodnete sa ju vyskúšať.

Veď letný relax je o niečom inom ako o sedení a ležaní pri vode. Čas sa dá využívať aktívne. Iba takto získate intenzívne zážitky a zažijete nefalšovaný adrenalín.

1. Aquaskipping

aquaskipping

Aquaskipping je skákanie na vode, hoci z videnia pripomína skôr bicyklovanie na vode. Brázdite vodnú hladinu a užívate si leto, vodu a slovenskú prírodu.

„Bicykel“, ktorý aquaskipperi používajú sa volá water bird. Je poháňaný pružinami. Nemá kolesá, ale krídla. Voda, ktorá okolo krídel prúdi vytvára vztlak, ktorý drží jazdca nad vodou. Ten skáče hore a dole. Ak sa ho naučíte riadiť, môžete vrázdiť vodu rýchlosťou aj 30km/h!No na začiatku sa hlavne snažíte udržať na water birde. K tomu vám pomôžu inštruktážne videá na Youtube.

Jediné miesto na Slovensku, kde je aquaskipping na vyskúšanie je reakreačné stredisko Hrabovo v Ružomberku. 60 minút skákania po hladine stojí 25 eur.

Water bird sa dá zohnať za 140 – 200 eur plus poštovné. Môžete s ním ísť do najbližšieho jazera, ale na priehrady ako Orava a Liptovská Mara.

2. Kitesurfing

Nový a rýchlo sa rozširujúci šport je kitesurfing – alebo kiting. Možno ste už videli, že sa niekto na vodnej hladine nechal unášať akýmsi padákom. Tak toto je ono.

kitesurfing

Základom kitesurfingu je kite, teda drak, ktorý jazdca ťahá silou vetra. Vďaka tomu môžete surfovať po hladine akýchkoľvek vôd. Surfovať a užívať si vodu a vlny môžete aj na Slovensku. Už nepotrebujete ísť k moru do zahraničia.

Vodný nadšenec má nohy pripevnené o kiteboard. Drak je pripevnený o jeho telo, aby ho neodfúklo. Šnúry sú dlhé asi 25 metrom. Jazdci bežne dosahujú rýchlosť 5 až 20 m/s.

Kiting je celoročný šport. Existuje aj snowkiting, ale aj landkiting a buggykiting – po zemi na bugine.

Najlacnejší kite na Heuréke stojí 60 eur a najlacnejší kiteboard 390 eur. Špecializovaný obchod Kiteshop.sk predáva kite za najnižšiu cenu 1000 eur a kiteboard za 450 eur. Existujú i kurzy kitingu – tutu.

3. Magnet fishing – hľadanie pokladov

skateboard magnet fishing

Už ste niekedy hodili do jazera silný magnet priviazaný o lano, aby ste vytiahli niečo železné? Volá sa to magnet fishing. Je to zábava a poriadna oddychovka.

Extra silným magnetom hľadáte veci železné ukryté na dne. V rybníkoch, jazerách alebo potokoch. Vlastne v akejkoľvek vode, kde chodí veľa ľudí a ktorá nie je príliš plytká.  Mnohé predmety ležia na dne aj sto rokov. Vy ich s magnetom môžete vytiahnuť.

Výhodné je to, že magnet a lano sú relatívne lacné – slušné vybavenie stojí asi 50 eur.

Magnet fishing je najlepší v partii. Oživí a spestrí kúpanie pri vode, opekačku pri vode, aj čas s deťmi. Pri vode budete robiť niečo nové, čo ste ešte nerobili. Nikdy neviete, čo sa prichytí o magnet tentokrát. Môžu to byť mince a vrchnáky od piva, ale aj rebrík, podkova alebo soška!

magnet fishing

Hľadanie magnetom je výborným riešením dilemy, kam ísť na výlet s deťmi, pretože to je vhodná atrakcia aj pre deti. K vode môžete ísť kedykoľvek. A keďže pre deti stačí najmenší magnet a kratšie lano, s poštovným zaplatíte asi 25 eur.

Zaujal vás magnet fishing? Kliknite sem a dozviete sa viac.

4. Vodný hokej

vodny hokej

Vodný hokej sa hrá v bazéne s krátkou hokejkou a pukom. Tento atypický šport si za viac ako polstoročie získal tisíce priaznivcov. Oproti sebe stoja šesťčlenné tímy. Ich cieľom je dostať puk do bránky. Na hru dohliadajú tréneri cez kamery.

Hráči nepoužívajú kyslíkové bomby. Musia sa vynoriť na hladinu každých 30 sekúnd – aj skôr. Nie je tam priestor pre verbálnu komunikáciu. Kvôli tomu musia hráči dopredu dohodnúť stratégiu a dodržať ju. Takže dostať puk do bránky a poraziť súperov je skutočná výzva.

Zabavíte sa na tom, čo sa stalo a čo ste spravili – alebo nespravili a ako ste to domotali. Hráči získajú nové zážitky a posilnia dôveru medzi sebou.

Zistili sme, že u nás sa vodný hokej prakticky nerobí. Avšak v bazéne na plavárni ho môžete skúsiť napodobniť. Prípade si môžete prenajať bazén.

5. Flyboarding – vodný jetpack

Túžite po intenzívnej dávke adrenalínu? Chcete rozprúdiť adrenalín vo Vašom tele na maximum?

Tak vyskúšajte flyboarding! Budete kričať od radosti.

flyboarding

Ironicky povedané – Aquaman stretáva Iron mana.

Flyboarding je jednoducho nezabudnuteľný zážitok. Máte možnosť zalietať si nad vodou, robiť saltá vo vzduchu alebo mimoriadnou rýchlosťou brázdiť vodu. S istou dávkou skúsenosti je možné spraviť aj niekoľkonásobné salto.

Prúd vody vás nadnáša na hladinu a vy sa môžete pohybovať na všetky strany. Po chvíľke získate rovnováhu. Následne si môžete vyskúšať vyletieť ako Iron man alebo spraviť salto.

Cena flyboardov je „trochu premrštená“: 5-6 tisíc eur. Našťastie si zalietanie nad vodou s flyboardom môžete užiť aj tak. Niektoré firmy to ponúkajú za poplatok. Nájdete ich, ak zadáte do Google frázu „flyboarding + vaša lokalita“.

Ceny za zážitok sa pohybujú okolo 150 eur za hodinu. Resp. zvyčajne firmy ponúkajú úvodný kurz a určitý počet minút lietania za priemerne 50 eur a každých ďalších 10 minút za asi 25 eur.

6. Paddleboarding

paddleboarding

Ide najrýchlejšie rastúci vodný šport na svete, s ktorým úplne končí problém, čo robiť v lete. Kúzlo paddleboardingu spočíva v jednoduchosti. Stojíte na doske a k pohybu po vode používate dlhé pádlo. Takto sa môže plaviť po rieke alebo brázdiť jazero.

Počas pádlovania po stojačky zažijete atmosféru prírodu a uvidíte krásne miesta, ktoré by ste inak nevideli. Stačí k tomu doska, pádlo, cit pre rovnováhu a trochu odvahy.

Skvelé na paddleboardingu je, že je podobný surfovaniu, ale nepotrebujete ísť k moru. Na surfovú dosku môžete naskočiť kedykoľvek aj na slovenskej rieke.

V porovnávači Heuréka stojí najlacnejší paddleboard pre začiatočníkov 70 eur. Ak chcete kvalitnejší board, cena sa pohybuje okolo 220-260 eur.

7. Windsurfing

Wind surfing

Windsurfing je jachtenie na doske s plachtou. Pripojením sťažňa s plachtou na dosku sa z nej stáva malá vzduchom poháňaná plachetnica.

Na wingsurfingu zažijete uvoľnenie, vietor, pocit slobody a nezávislosti. Hladinu vody môžete brázdiť pokojne. Alebo to vezmete štýlom adrenalínovej zábavy s  freestylovými trikmi, pri ktorých sa totálne vybláznite.

Na rozdiel od plachetnice je sťažeň pripevnený na ohybnom kĺbe, čo jazdcovi umožňuje manévrovať s doskou. Pri vysokej rýchlosti sa zadná časť boardu ponára a je ho možné riadiť len nakláňaním do strán.

Najznámejšie rekreačné miesta pre surfovanie sú priehrady Orava, Zemplínska Šírava, Domaša, ale aj Sĺňava, Ružiná, Samorín. Sem môžete chodiť robiť aj iné vodné športy.

Najlacnejšia doska na Aliexprese začína pri 925 eurách. Viac sa oplatí požičať si dosku. Prenájom kompletného vybavenia od Cornerboard shopu pri Bratislave stojí 27 eur.

8. Rafting – splav na člne

rafting

Rafting je napínavý, mokrý, vzrušujúci a dobrodružný. Je to vysoko adrenalínový šport, pri ktorom sa posádka na gumenom nafukovacom člne (rafte) splavuje po divokej vode. Ak ho vyskúšate, asi skončí vaša dilema, čo robiť v lete.

Počas splavu uvidíte prírodné krásy, otestujete hranice vlastných schopností a zažijete dobrodružstvo, na ktoré nezabudnete.

Rafting sa robí buď ako adrenalínový alebo pokojný splav rieky. Alebo ako súťaž v zjazde, šprinte, slalome a head2head. Prípadne ako tímovú aktivitu, kedy precvičujete manévrovanie, obchádzate prekážky a prestupujete z jedného člnu do druhého. Toto prehlbuje dôveru jednotlivcov medzi sebou.

Pri raftingu je aj určité riziko. Neodporúčame zapožičať čln a splaviť rieku na vlastnú päsť. Radšej odporúčame komerčný a bezpečný rafting, kedy je v člne skúsený inštruktor.

Nie je to drahé. Jednodenný splav sa pohybuje v cenovom rozpätí 10 – max. 30 eur. Rafting vo Vašom okolí nájdete zadaním frázy „rafting + vaša lokalita“ do Google. Na zľavových portáloch ako ZľavomatZľava dňa často nájdete zľavnené splavy.

9. Vodné pólo

vodné pólo

Vodné pólo je kolektívna loptová hra, v ktorej proti sebe stoja dva tímy a snažia sa dostať loptu do bránky. Najpodobnejší šport na suchu je futbal. Hráč musí mať dostatočnú fyzickú kondíciu, pretože za 1 hodinu hry prepláva asi 4-5 km.

Pri vodnom póle budete prekonávať vlastný tieň a získate tímového ducha.  

Ak si vodné pólo chcete zahrať, vodnopólové kluby môžete nájsť na stránke Slovenskej plaveckej federácie v sekcii Kluby alebo na stránke www.vodnepolo.sk. Môžete aj kontaktovať plavecký klub vo vašom okolí a opýtať sa, či niekde hrávajú aj vodné pólo.

10. Hydrospeed

Hydrospeed

Hydrospeed (alebo riverboarding) je boardingová novinka a alternatíva k raftingu. Je výzvou pre odvážlivcov a nadšencov adrenalínových športov, pre ktorých nie je rafting dosť adrenalínový.

Na splav rieky a umelého kanála sa používa malý plastový plavák, na ktorom vodák leží na bruchu a obomi rukami sa drží rúčok. Je oblečený v neopréne a záchrannej veste. Polovica tela je pod vodou. Plavák sa riadi náklonmi a plutvami na nohách vodáka.

Nie je to nič pre slabé povahy. Zažijete obrovskú dávku adrenalínu a vzrušenia. Hlavne ten adrenalín. Pri zdolávaní divokej vody. Keď vás na malej loďke začne unášať prúd. Alebo keď zarazíte do kameňov pri brehu. Jednoducho je to fyzická a psychická výzva.

Máte odvahu vyskúšať hydrospeed?

Ak áno, môžete ho vyskúšať celosezónne v areáli Divoká voda v Čunove alebo v Liptovskom Mikuláši v areáli vodných športov cez Rafting Adventure.

11. Aquazorbing – vodná guľa

Ďalšia vec, čo môžete robiť v lete je aquazorbing – chodenie po vodnej hladine v uzavretej guli. Na prvé počutie to znie ako neprekonateľná zábava – a vyzerá to ešte lepšie:

Aqua zorbing

Aquazorbing predstavuje mimoriadne zábavný zážitok. Do priehľadnej gule vojde jeden alebo viac ľudí a chodia po vodnej hladine. Môžu, ale nemusia byť pripútaní. Nemusíte mať obavy z nevoľnosti. Otočenie o 360° je iba raz za 10m.

Ide o čoraz populárnejší a vyhľadávanejší adrenalínový zážitok. Užijete si narážačky, kotúle, prekážky a veľa zábavy a smiechu.

Zorbovanie môžete robiť v lete na suchej zime aj zime na rovnej zemi. Alebo sa môžete pustiť z kopca, kedy zažijete neprekonateľný adrenalín.

Zorbingová guľa na Amazone stojí 90-200 eur. Kúpa zážitku s touto atrakciou stojí 15 – 35 eur. Podľa času a počtu ľudí. Na portáloch ako HeurékaZľavomat niekedy nájdete najlacnejšie ponuky zorbingu.

12. Wakeboarding

wakeboarding

Wakeboardingu podľahnete veľmi ľahko. Vodného nadšenca ťahá motorový čln a unášajú ho vlny. Kombinácia snowboardovania a vodného lyžovania je adrenalín, zábava a šport v jednom.

Doske sa hovorí wakeboard. Nohy sú na nej pevne pripevnené. Ťahá vás lano na vleku motorového člna a chodíte po vyznačenej dráhe. Skúsení nadšenci zdolávajú prekážky a robia naučené triky.

Na Slovensku wakeboarding je populárny a dostupný. Ceny sa pohybujú od 10 eur za 10 minút do 20 eur za 1 hodinu jazdenia. Niektoré strediská ponúkajú len drahšie lístky na dlhšiu dobu. Na zľavových portáloch bývajú lacnejšie ponuky.

Miest, kde wakeboarding môžete vyskúšať je celkom dosť: Wakelake Zlaté Piesky, Wake & Ski park Košice, Wakepark Banská Bystrica, Wakesoul Piešťany, Propaganda freestyle park Liptovský Mikuláš.

13. River surfing

Surfovanie patrí k najpopulárnejším vodným športom na svete a veľa ľudí túži vyskúšať si ho. Mnohí sa odsťahovali tisíce kilometrov ďaleko, aby mohli pravidelne surfovať.

river surfing

Našťastie surfovanie si vyskúšate aj u nás, aj keď nemáme oceán. A to vďaka simulátorom surfovania.

River surfing teda je surfovanie na umelých vlnách. Túto európsku raritku nájdete blízko Bratislavy v areáli Divoká Voda. River surfing stojí 15-20 eur a vybavenie 5 eur na hodinu. Inštruktáž surfingu pre jednu osobu stojí 60 eur a pre dve osoby 90 eur za hodinu.

Tatralandii je niečo podobné – indoor surf waves. Hoci to nevyzerá rovnako zábavne ako areál Divoká voda, pretože surfujete vo vnútri na umelom simulátore. Cena je 9-27 eur za hodinu.

Dúfame, že prehľad vodných aktivít sa vám páčil a informácie v článku vám uľahčili výber.