Ak na tejto stránke nenájdete odpoveď na vašu otázku, napíšte nám. Radi vám odpovieme.

  • Čo je to magnet fishing?

    Magnet fishing je hľadanie železných vecí vo vode pomocou magnetu na lane. Mnohé predmety ležia v jazerách, riekach, studniach, či potokoch aj sto rokov. Vy ich s magnetom môžete objaviť.

    Zabavíte sa, poriadne si oddýchnete a zažijete dobrodružstvo. Nikdy neviete, čo sa prichytí o magnet. Či tentokrát nevytiahnete pištoľ alebo trezor!

    Magnet fishing zvládne každý. V zásade žiadne návody nie sú potrebné. Kúpite si magnet. Uviažete naň lano. Hodíte do vody. A vytiahnete.

    Ten, kto hľadá poklady pod vodou je magnet fisher – po slovensky magnetický rybár. Slovenský preklad spojenia “magnet fishing” je magnetické rybárčenie, veľmi sa ale u nás neujal. To, čo vytiahnete z vody je nález alebo úlovok. Magnetu sa hovorí fishing magnet alebo lovecký magnet.

    Prečítajte si viac v článku čo je to magnet fishing.

  • Aké vybavenie potrebujem?

    Povinná výbava je magnet a lano. Bez toho to nepôjde.

    Nepovinná výbava je:

    1. Ochranné rukavice. Aby ste si ruky neporanili na ostrých predmetoch.
    2. Vedro / krabica / vrece. Aby ste mali vytiahnuté veci kam dať a odniesť domov alebo do zberného kontajnera. Nechať na brehu plno šrotu nevyzerá najlepšie. Zodpovední hľadači pokladov po sebe zanechávajú nielen čistú rieku, ale aj breh.
    3. Látka, do ktorej si môžete utrieť ruky a magnet. Predĺžite tým životnosť magnetu.
    4. Kužeľ proti zaseknutiu. Kužeľ chráni magnet pred zaseknutím o kamene na dne rieky a zlepšuje viditeľnosť magnetu pod vodou.
    5. Oceľový hák. Ťažšie nálezy ako bicykel, motorka alebo lavička nevytiahnete magnetom. Pomôžte si hákom na lane.

    Prečítajte si viac v článku čo je to magnet fishing.

  • Čo znamená počet kilogramov pri magnete?

    Počet kilogramov pri magnetoch (94 kg, 162 kg, 290 kg, 310 kg, 500 kg, 530 kg alebo 1100 kg) označujú odtrhovú silu magnetu. To znamená najväčšiu váhu predmetov, akú magnet ešte unesie.

    Čísla pôsobia vysoko, ale sú merané za ideálnych podmienok. Pri magnet fishingu sú nálezy často hrdzavé a dotýkajú sa iba malej časti magnetu. Pod vodou sú tiež korene, kamene a iné prekážky, kvôli ktorým sa môže nález z magnetu odopnúť. Preto musí mať magnet oveľa väčšiu silu ako je hmotnosť vyťahovaných predmetov.

  • Aký magnet si vybrať?

    Čím silnejší magnet máte, tým viac nálezov nájdete. Silnejšie magnety dokážu pritiahnuť aj vzdialenejšie predmety a vytiahnete nimi aj ťažšie nálezy.

    • Magnet 94 kg je vhodný pre deti, pre dospelých odporúčame silnejšie magnety.
    • Najpredávanejší je magnet 290 kg a obojstranný magnet 310 kg. Je to kompromis medzi silou a cenou.
    • Obojstranný magnet 500 kg je najkvalitnejší magnet vhodný pre hľadanie z brehu aj z mosta.
    • Obojstranný magnet 1100 kg je najsilnejší a najlepší magnet pre hľadanie z mosta. Jeho nevýhodou je, že má 4 kg a nedá sa ďaleko dohodiť. Na hľadanie z brehu je preto lepší obojstranný magnet 500 kg.

    Slabšie magnety (94 kg, 162 kg) môžete zvoliť, ak chcete lacnejšiu alternatívu. Aj s nimi máte šancu objaviť zaujímavý nález. Napr. Lucián Blažek z Námestova našiel dva trezory s magnetom so silou 130 kg, pozrite sa.

    Našu ponuku magnetov si môžete pozrieť v kategórii magnety pre magnet fishing:

    Zobraziť ponuku magnetov
  • Aký je rozdiel medzi klasickým a obojstranným magnetom?

    Klasický magnet priťahuje kovové predmety iba jednou (spodnou) stranou. Na vrchnej nemagnetickej strane má jedno oko na uviazanie lana. Ku klasickým magnetom predávame kužeľ proti zaseknutiu, vďaka ktorému sa magnet nebude zasekávať o kamene a iné prekážky.

    Keďže priťahujú iba spodnou stranou, klasické magnety sú vhodné hlavne pre spúšťanie do vody priamo zvrchu, napríklad z mosta.

    • Klasický magnet
    • Klasický magnet s kužeľom proti zaseknutiu

    Obojstranný magnet má dve magnetické stany a dva závity – jeden na vrchnej časti a druhý na boku. Môžete si vybrať, do ktorého závitu namontujete oko:

    • Pre lovenie z brehu
    • Pre lovenie z mosta

    Pri lovení z brehu odporúčame naskrutkovať oko do bočného závitu. Pre lovenie z mosta odporúčame naskrutkovať oko do vrchného závitu.

    Výhodou obojstranných magnetov je, že priťahujú z oboch strán. Zasiahnu tak väčší priestor a vyzbierajú viac predmetov, hlavne pri lovení z brehu.

    Nevýhodou je, že k nim neexistujú kužele proti zaseknutiu. Je to však menší problém ako pri klasických magnetoch, lebo obojstranný magnet ťahaný zboku má oblý tvar a ľahšie prekĺzne medzi prekážkami.

    V ponuke máme obojstranné aj klasické magnety:

    Zobraziť ponuku magnetov
  • Ako odobrať kovový predmet z tak silného magnetu?

    Nie je to tak ťažké, ako sa na prvý pohľad javí. Najjednoduchšie je predmet odobrať zošuchnutím z magnetu. Magnet držte pevne v jednej ruke a predmet posúvajte po ploche druhou rukou až na kraj magnetu. Odtiaľ ho ľahko odoberiete.

    Neťaháte ho teda priamo, ale po ploche. A keď sa dostanete k hrane, tak odtiaľ ho odoberáte. To pôjde už jednoducho.

  • Aké lano si vybrať?

    Lano by malo byť nepružné, dostatočne dlhé a ľahké.

    Dospelý človek magnet dohodí aj do diaľky 25 metrov, odporúčame preto 30-metrové lano. Pre deti je vhodné 15 metrové lano.

    Lano pre magnet fishing musí byť nepružné. Niektoré pružné laná majú pri dĺžke 30 metrov rozťažnosť až 3 metre. Ak sa lano naťahuje, je ťažké kontrolovať pohyb magnetu pod vodou. S pružným lanom sa tiež veľmi ťažko vyťahujú väčšie predmety, lebo namiesto ťahania nálezu iba naťahujete lano.

    Obyčajný paracord vyrobený z nylonu neodporúčame, lebo je pružný. Ďalšia nevýhoda paracordu je, že má hrúbku iba 4 milimetre a zarezáva sa do ruky. Odporúčame laná hrubé 5-6 milimetrov.

    Horolezecké lano tiež nie je vhodné, lebo je príliš hrubé (8 a viac milimetrov) a preto aj ťažké. Ťažké lano sa nedá ďaleko dohodiť.

    Mnohé iné druhy lán nemajú dostatočnú pevnosť a ľahko sa pretrhnú.

    Všetky naše laná sú ľahké a nepružné. Navrhli a dali sme ich vyrobiť špeciálne pre magnet fishing na základe skúseností mnohých lovcov. Vážia 4-krát menej než horolezecké laná, preto sa ľahšie hádžu a ťahajú z vody.

    Naše laná sme testovali pod ťažkými podmienkami. Nie je v ľudských silách ich pretrhnúť.

    Pozrite si našu ponuku lán:

    Zobraziť ponuku lán
  • Ako uviazať uzol?

    Prečítajte si návod, ako uviazať uzol na magnet.

    Dobrý uzol je dôležitý. Ak sa uzol rozmotá, môžete prísť o magnet. Vyvarujte sa tiež nevhodným uzlom – niektoré dokážu znižiť pevnosť lana až o 50 %. Pozor aj na nenápadné uzly v strede lana. Sú úplne zbytočné a taktiež pevnosť lana znižujú.

    S videom nižšie sa naučíte viazať obľúbený jednoduchý uzol.

    Nasledujúci uzol je zložitejší, ale pre magnet fishing najvhodnejší. Je pevnejší a minimalizuje riziko zaseknutia lana o konáre.

    Ak používate kužeľ proti zaseknutiu magnetu, najprv ho navlečte na lano a až potom začnite viazať uzol.

Kde sa dá nájsť najviac pokladov?

Vo vzdialených a opustených oblastiach toho veľa nenájdete. Treba chodiť tam, kde chodí veľa ľudí. Hľadať treba skôr v hlbokej vode, prípadne aj v plytkej vode, ak nie je priehľadná.

Odporúčame hlavne tieto oblasti:

  • mestské mosty,
  • miesta s prístupom pre autá,
  • turistické chodníky,
  • jazerá, kde chodí veľa ľudí,
  • rybníky.

V rybárskych oblastiach objavíte najmä rybársku výstroj. V turistických destináciách nájdete veľa mobilov a foťákov. Historické miesta môžu obsahovať menej artefaktov, ale môžu byť kvalitnejšie. Studne môžu tiež skrývať nečakané poklady.

  • Ako zvýšim šancu, že nájdem zaujímavý nález?

    Môžete vyskúšať tieto tipy:

    • Ak lovíte z brehu, ťahajte lano dostatočne pomaly, aby sa magnet posúval po dne. Ak budete ťahať príliš rýchlo, magnet sa bude pohybovať príliš vysoko a nepritiahne predmety na dne.
    • Opýtajte sa starších ľudí na históriu riek a jazier v ich okolí.
    • Použite magnet na tyči.
    • Skúste loviť z člna.
    • Kúpte si silnejší magnet.
    • Prehľadávajte rieku / jazero systematicky. Hoďte magnet čo najďalej a pomaly ho ťahajte k sebe. Posuňte sa o jeden meter do boku a urobte ďalší hod. Takto postupne prehľadajte celú oblasť. Hádzať magnet stále na to isté miesto nie je efektívne.
    • Lovte pravidelne a dlhodobo. Viac pokusov = vyššia šanca úspechu.
  • Nie je to nebezpečné?

    Magnet fishing je relatívne bezpečná aktivita, ak si dáte pozor na niekoľko vecí.

    Môže sa stať, že pri náhlom pripnutí magnetu o veľký železný predmet ako zárubňa, radiátor alebo dvere auta vám ostane ruka zakvačená medzi magnetom a kovovým predmetom. Stať sa to môže hlavne doma, v blízkosti áut a na železných mostoch. V prírode je toto riziko nízke.

    Pri manipulácii s magnetmi v blízkosti veľkých železných predmetov zvýšte pozornosť. Doma magnet uložte na bezpečné miesto. Deťom ho doma do rúk radšej nedávajte, alebo ak, tak len pod nepretržitým dohľadom a v dostatočnej vzdialenosti od radiátorov, zárubní a ostrých kovových predmetov.

    Pri lovení odporúčame nosiť rukavice, aby ste sa pri odoberaní ostrého predmetu z magnetu neporezali.

    Ak vytiahnete mínu alebo granát, nepokúšajte sa ho z magnetu dať dole. Nepoznáme žiaden prípad, kedy by výbušnina pri magnet fishingu explodovala a niekto zostal zranený. Netreba však toto riziko podceňovať.

    Ak nájdete výbušninu, v žiadnom prípade s takýmto úlovkom nemanipulujte! Vzdiaľte sa aspoň 20 metrov, zavolajte 158 a ostaňte na mieste až do príchodu polície.

  • Nie je to zakázané?

    Nie, magnet fishing nie je zakázaný. Zákon vám však udeľuje niekoľko povinností:

    • Ak nájdete strelnú zbraň, musíte to nahlásiť polícii, aj keď už je nefunkčná. Inak sa môžete dopustiť trestného činu nedovoleného ozbrojovania.
    • Je zakázané vyhľadávať a prechovávať archeologické nálezy. Ak nájdete archeologický nález, musíte ho nahlásiť Pamiatkovému úradu. Za archeologický nález sa považujú iba predmety pochádzajúce spred roku 1946.
    • Iný hodnotný nález (napríklad peňaženka plná peňazí alebo mobil) tiež treba nahlásiť polícii.

    Za nahlásenie stratenej peňaženky alebo archeologického nálezu môžete dostať nálezné.

    Prečítajte si viac o zákonoch týkajúcich sa magnet fishingu.

  • Čo robiť, keď sa magnet zasekne?

    Občas sa môže stať, že magnet nedokážete vytiahnuť ani keď silno zatiahnete za lano. Čo vtedy robiť?

    Môže to mať dve príčiny. Magnet sa buď prichytil na veľký kovový predmet (lepší prípad), alebo sa zasekol o prekážku, väčšinou to sú kamene na dne rieky (horší prípad).

    Ak sa magnet prilepil na niečo ťažké, potrebujete len silno trhnúť lanom a magnet sa odopne. Ak však používate pružné lano, namiesto odtrhnutia magnetu budete iba naťahovať lano. Preto sa pred kúpou uistite, že kupujete nepružné lano.

    Zaseknutie o korene, kamene a iné prekážky je komplikovanejšia situácia.

    Skúste ťahať z rôznych strán. Presuňte sa niekoľko metrov do boku a ťahajte z úplne iného uhla. Toto funguje vo veľkej časti prípadov. Tiež môžete skúsiť lano nadvihnúť zospodu pomocou konára v tvare písmena Y.

    Ak ani ťahanie z rôznych strán nepomáha, skúste prejsť na druhý breh rieky. Na voľný koniec lana môžete uviazať kameň alebo iný ťažký predmet, ktorý prehodíte cez rieku na opačný breh. Magnet sa často uvoľní, keď zatiahnete za lano z opačnej strany.

    Ťahanie z rôznych uhlov je oveľa jednoduchšie, ak máte dlhé lano. Odporúčame lano s dĺžkou 30 metrov.

    Ďalšia možnosť je pripevniť lano o auto. Pri ťahaní autom je lepšie použiť hrubšie a pevnejšie lano. Aj pri veľmi pevnom lane však riskujete, že sa pretrhne a prídete nielen o lano, ale aj o magnet.

    Asi najúčinnejší spôsob je použiť záchranný magnet: zakúpte si druhý magnet (stačí ten najslabší) aj lano (stačí to najtenšie), zoberte ich so sebou tiež a záchranný magnet hoďte na miesto, kde sa zasekol prvý magnet. Najlepšie je záchranný magnet hodiť k zaseknutému magnetu z iného uhla alebo dokonca opačného brehu. Zaseknutý magnet sa pritiahne k záchrannému a vyslobodí sa pri tom. Na záchranný magnet odporúčame umiestniť kužeľ proti zaseknutiu, aby sa nestalo, že sa zaseknú obidva magnety.

    Ak vám žiadna z týchto rád nepomohla, nezostáva vám nič iné, ako vojsť do vody a magnet vyslobodiť ručne:

    Ak nič iné nepomôže, treba magnet vyslobodiť ručne.

    Predchádzať zaseknutiu magnetu môžete tak, že na magnet nasadíte PET fľašu alebo použitím kužeľu proti zaseknutiu.

  • Aké nálezy môžem nájsť?

    Dopravné značky, skútre, bicykle, trezory, závitové tyče, mince, rybárske vybavenie, klince, vrchnáky od piva, kolobežky, zbrane a muníciu, mobily, nože a mačety, rybárske stoličky, kľúče, lopatu, mikroskop, ďalekohľad, sošky, rebrík, pokladnicu, audiokazety (majú v sebe železnú súčiastku)….

    Jednoducho čokoľvek, čo je pod hladinou a obsahuje železo, nikel alebo kobalt (jediné tri magnetické kovy). Zlato bohužiaľ k magnetom priťahované nie je.

    Pozrite si najlepšie slovenské nálezy.

  • Stratí magnet svoju magnetickú silu?

    Naše magnety sú vyrobené z materiálu NdFeB, ktorý je mimoriadne odolný voči demagnetizácii. Preto magnety za normálnych okolností nestrácajú silu. Magnet však môže stratiť časť sily, ak ho zohrejete na teplotu nad 80°C.

  • Môžem nájsť zlato?

    Nanešťastie, nie, magnetom zlato nájsť nemôžete (ani striebro). Čisté zlato nie je magnetické. K magnetom sú priťahované iba 3 kovy: železo, nikel a kobalt. Môžete vytiahnuť predmet, ktorý je vyrobený z týchto kovov a je pozlatený – retiazky, náramky a náušnice..