Ako znížiť riziko, že magnet sa zasekne a už ho nevytiahnete

Ako znížite riziko, že sa magnet zasekne

Máte obavy, že magnet sa vám zasekne a už ho z vody nevytiahnete? Toto by vám zničilo zábavu a museli by ste dávať peniaze za nový magnet. Preto prinášame tipy, ako výrazne znížiť riziko zaseknutia.

Magnetickí lovci sú pri každom hodení magnetu plní nádeje a očakávania, čo vytiahnu. Na druhej strane sú pri každom hodení tak trochu nervózni, pretože práve teraz sa môže magnet zaseknúť a oni o neho prídu.

Hodíte magnet do vody, potiahnete lano, ale nič – nemôžete ho vytiahnuť. Neviete, či to nejako pôjde alebo či ste práve neprišli o magnet. Toto je asi najhoršia vec na tom celom.

Pozná to každý skúsený lovec. Niekedy o magnet skrátka prídete. Už ho nevytiahnete.

A potom musíte dávať peniaze na nový magnet. Úplne zbytočne. Len kvôli náhode.

Dobrá správa je, že existujú možnosti, ako podstatne znížiť riziko, že magnet sa zasekne. Môže ich spraviť každý fisher doma a bezplatne.

Takže poďme na to.

Nasaďte vrch fľaše na magnet

Prvý, najrýchlejší tip je odstrihnúť vrch PET fľaše a nasadiť ho magnet. Toto máte hotové za 10 minút. Magnet bude chránený vrchom fľaše a pretiahnete ho len cez miesta, cez ktoré predtým prešiel vrch fľaše, ktorý je objemnejší. Tým pádom sa zníži riziko zaseknutia a uviaznutia magnetu.

Vyzerá to takto:

  1. krok: Budete potrebovať fľašu a nožnice.

Optimálne je, ak má fľaša o trochu väčší priemer ako magnet. Pri väčšine magnetov s tým nebude problém. Pri silnejších magnetoch s väčším priemerom treba použiť väčšiu fľašu.

ako-znizite-riziko-ze-magnet-sa-zasekne

2. krok: Vrch fľaše odstrihnite a nasaďte ho na magnet. Buď ho pretiahnete po celom lane, alebo môžete magnet rozviazať, pretiahnuť vrch fľaše cez lano a znovu uviazať uzol.

3. krok: Je možné, že odstrihnutý vrch fľaše bude príliš dlhý. Toto môže zabrániť prichyteniu niektorých predmetov, prípadne počas ťahania to môže spôsobiť odopnutie úlovku. Preto odporúčame zo spodku fľaše odstrihnúť niekoľko centimetrov.

A máte to hotové! Môžete ísť na lov.

Výhoda tohto tipu je v tom, že magnet sa bude menej zasekávať. Takže menej riskujete, že ostane pod vodou, zničí vám to zábavu a budete musieť platiť za nový magnet.

Očividná nevýhoda je, že nejde o veľmi účinnú ochranu pred zaseknutím. Vrch fľaše nemusí byť počas ťahania na magnete nasadený správne (ako na obrázku), ale len z jednej strany. Tým pádom sa môže zaseknúť o prekážku z nechránenej strany. Tento problém rieši nasledujúci tip.

Kužeľovitý vrch fľaše oblepte páskou

Nájdite fľašu s vrchom v tvare kužeľa, nasaďte ju na magnet a oblepte to silnou a hrubou lepiacou páskou. Kužeľ je ideálny tvar fľaše proti zaseknutiu, ktorý najlepšie uvoľňuje cestu pre samotný magnet.

Ani toto nie je stopercentná ochrana magnetu proti zaseknutiu. V každom prípade je riziko zaseknutia výrazne nižšie ako pri predchádzajúcom spôsobe.

Vyzerá to takto:

  1. krok: Budete potrebovať fľašu v tvare kužeľa, hrubú a silnú lepiacu pásku a nožnice.

2. krok: Vystrihnite vrch fľaše.

3. krok: Koniec lana ohnite vo vzdialenosti 25-30 centimetrov a priložte ho k zvyšku lana tak, aby boli dva motúzy vedľa seba. Bude to potrebné pre uviazanie uzla a pretiahnutie vrchu fľaše cez oko.

magnet-fishing-lano

Je dôležité, aby ste lano ohli vo vzdialenosti 25-30 centimetrov od konca. Pretože takto vytvoríte veľké oko, cez ktoré zvládnete pretiahnuť vrch fľaše a celé lano. Ak bude oko príliš malé, vrch fľaše nepretiahnete a budete sa musieť vrátiť k tomuto kroku.

4. krok: Urobte do vrchnáka dostatočne veľký otvor pre dva motúzy lana a uzol. Cez vrchnák budete neskôr ťahať aj uzol, takže otvor musí byť dostatočne veľký.

5. krok: Nasaďte vrch fľaše na vrchnák. Následne pretiahnite lano cez oko magnetu. Vrchnák musí byť nasadený vnútornou stranou ku konci lana, inak sa nebude dať primontovať na vrch fľaše.

6. krok: Uviažte jednoduchý uzol: pretiahnite okom vrch fľaše a celé lano a potom oko zatiahnite. Zároveň pretiahnite prvý uzol cez vrchnák a nasaďte vrch fľaše na magnet. Uzol zatiahnite tak, aby bol čo najďalej od konca.

Ak ste neuviazali uzol na motúzoch v dostatočnej vzdialenosti, vrch fľaše cez oko nepretiahnete. V tom prípade sa musíte vrátiť ku kroku číslo 3.

7. krok: Vrch fľaše nebude presne sedieť. Keď je tam príliš veľký priestor, fľašu prestrihnite asi do polovice.

8. krok: Na prvú polovicu nalepte kus pevnej pásky, potom pritiahnite dve prestrihnuté časti k sebe a zlepte ich.

Ale pozor! Nezaťahujte to príliš. Fľaša nemá na magnete sedieť na centimeter presne. Inak hrozí, že magnet sa bude tlačiť von. Potom je podstatne vyššia šanca, že magnet roztrhne pásku a vyskočí von.

9. krok: Oblepte vrch fľaše hrubou a pevnou lepiacou páskou. Použite aspoň 4 vrstvy. Pásku kvalitne pozatláčajte.

Momentálne to má vyzerať takto:

Zostáva už iba zalepiť spodnú časť.

10. krok: Zalepte magnet zdola. Najprv ho zalepte kúskami pevnej pásky. Aby ste ich upevnili, ešte raz oblepte koniec vrchu fľaše po celom obvode. Kúsky pásky kvalitne pozatláčajte.

11. krok: Páskou prelepte spodnú časť. Pásku začnite lepiť približne od stredu fľaše (nie tesne pri konci), natiahnite ju na celú spodnú časť a pretiahnite pásku do stredu opačnej strany. Toto zopakujte 3-krát.

Neodporúčame dať na aktívnu stranu magnetu viac ako tri vrstvy hrubej pásky. Môže ho to oslabiť. Lepšie je po zalepení magnetu prelepiť začiatky a konce pásky na bokoch, ktorými je zalepený magnet. Pásku opäť poriadne pozatláčajte.

A máte to! Teraz má váš magnet relatívne vysokú ochranu proti zaseknutiu. Môžete ísť na lov.

Nemusíte sa obávať o schopnosť magnetu priťahovať železné premety. Magnet funguje rovnako dobre ako predtým. Akurát sa nezasekne tak ľahko.

Nevýhoda druhého tipu proti zaseknutiu je, že vrch fľaše je mäkký a ohýba sa. Pevný predmet na dne môže plast ohnúť a kvôli tomu sa magnet môže zaseknúť.

Taktiež lepiaca páska sa môže roztrhnúť či odlepiť a magnet už nemusíte vytiahnuť. Toto môže byť spôsobené aj tým, že magnet je ťahaný von a pretrhne pásku.

Posledná nevýhoda spočíva v tom, že ak budete chcieť magnet vybrať, musíte pásku rozstrihať. Tým pádom to budete musieť lepiť prakticky odznova.

Všetky tieto problémy rieši kužeľ proti zaseknutiu.

Vyskúšajte kužeľ proti zaseknutiu

Kužeľ proti zaseknutiu je náš výrobok, ktorý poskytuje maximálnu možnú ochranu proti zaseknutiu magnetu. Ak budete používať kužeľ, ste chránený tak dobre, ako to ide.

Kuzel proti zaseknutiu

kužeľ na magnet žltý     žltý kužeľ pre magneting fishing

Kužeľ sa neodopína od magnetu, je na ňom pripevnený pevne. Navyše je z pevného materiálu, preto ho nič neohne a nezdeformuje. Takže eliminuje všetky nedostatky druhého tipu.

Nebudeme to tajiť – je to náš výrobok, predávame ho, navrhli a dali sme ho vyrobiť, lebo máme radi magnet fishing.

Kužele sme vytvorili pre naše najpredávanejšie magnety so silou 94kg, 162kg a 290kg.

Môžete si ich pozrieť na tejto stránke.

Kužeľ stojí peniaze, ale myslíme si, že stojí za najvyššiu možnú ochranu magnetu pred zaseknutím a uviaznutím pod vodou. Kužeľ nezakrýva aktívnu stranu magnetu a neznižuje tým silu magnetu ako pri druhom tipe.

Uvážte sami. Budeme radi, ak si ho zakúpite. Budeme radi aj vtedy, ak sa rozhodnete vyskúšať jeden z našich tipov. Je to na vás.

Páčia sa vám tieto tipy? Pridajte sa do našej facebookovej skupiny Magnet fishing Slovensko a dozviete sa viac podobných tipov pre magnet fishing.