Ako vybrať lano pre magnet fishing?

Lano by malo byť:

 • nepružné
 • silné (aby sa nerozrthlo)
 • ľahké
 • nie príliš tenké (aby sa nezarezávalo do ruky)
 • dostatočne dlhé
 • oderuvzdorné
 • svetlej farby (aby ste ho pod vodou dobre videli)

  oranžový paracord
  Príklad vhodného lana: polyester, nosnosť 340kg, nepružné, ľahké, 5mm hrubé, 30 metrov, svetlá farba

Prečo nepružné?

Pružné horolezecké lano nevhodné pre magnet fishing
Pružné horolezecké lano: nevhodné pre magnet fishing

S lanom, ktoré sa naťahuje je ťažšie kontrolovať pohyb magnetu pod vodou. Pri nepružnom lane hneď zacítite, keď sa magnet na niečo ťažšie prichytí. Tiež ním dokážete silno trhnúť, keď potrebujete magnet odlepiť od ťažkého kovového predmetu. 

Pružnosť je najväčšou nevýhodou horolezeckého lana.

Aké silné?

Lano musí byť dostatočne silné, aby vydržalo tieto situácie:

 1. Vyťahujete ťažký predmet. To nebýva problém, málokedy nájdete veci nad 50 kg.
 2. Magnet sa prilepil na ťažký kov. Magnet máte prilepený na predmete, ktorý je pevne zachytený o dno a musíte ho z predmetu odtrhnúť. Lano musí byť pevnejšie, ako magnetická sila medzi magnetom a kovovým predmetom. Inak sa lano pretrhne skôr, ako sa magnet od predmetu odlepí. Sila medzi magnetom a predmetom býva iba zlomok sily magnetu (prečo?), maximálne tak 20%. Pri magnete so silou 500 kg by na odtrhnutie stačilo lano so silou 100 kg.
 3. Magnet sa zachytil o prekážku. Najčastejší dôvod roztrhnutia lana. Akú silu treba na vyslobodenie magnetu záleží od konkrétnej prekážky (kamene, koreň…) a nie na sile magnetu. Čím je lano silnejšie, tým väčšia šanca na úspech. Niekedy však hrubá sila vôbec nepomôže, preto sa treba najprv snažiť uvoľniť magnet iným spôsobom (skúste ťahať z rôznych strán alebo skočiť do vody a magnet ručne uvoľniť).

Lano sa teda najčastejšie trhá pri zachytení magnetu o prekážku, kde môže silnejšie lano zvýšiť šancu na úspech napríklad pri ťahaní autom. Inak stačí, aby lano unieslo asi 20% sily magnetu.

Treba však zobrať do úvahy, že vytvorenie uzlu na lane zníži jeho silu niekedy až na polovicu. Opotrebovanie a starnutie lana časom môže mať podobný efekt, veľmi záleží na type lana.

Uzol pre zdvojenie lana
Dvojitá osmičková slučka zvýši silu lana na dvojnásobok

Pri silnejších a drahších magnetoch môže byť rozumnejšie investovať do drahšieho lana, aby ste znížili šancu, že o magnet prídete.

Ak máte pochybnosti o sile lana, môžete ho zdvojiť použitím vhodného uzla (znížite tým ale jeho dĺžku na polovicu), napríklad dvojitej osmičkovej slučky. Návod ako uviazať tento uzol nájdete v článku o uzloch.

Ľahké a vode odolné

Ľahké lano sa dobre hádže a ťahá. Bežné pracovné a horolezecké laná zvyknú vážiť okolo 60 gramov/meter. Pri 15-metrovom lane je to takmer 1kg. Syntetické laná (polyester, polypropylén, nylon, polyetylén…) sú až 10-krát ľahšie. Okrem jednoduchej manipulácie má ľahké lano ďalšiu výhodu: získate lepší cit pre predmety prichytené na magnete. S ľahkým lanom ihneď zacítite každý väčší úlovok (samozrejme ak je nepružné).

Ak lano nasiakne vodu, jeho hmotnosť sa ešte zvýši. Syntetické laná absorbujú oveľa menej vody, než laná vyrobené z prírodných materiálov ako konope alebo bavlna. Prírodné laná pomaly schnú a rýchlejšie sa opotrebujú v dôsledku trenia a vlhkosti.

Ďalšou nevýhodou je, že pri hádzaní mokrého lana sa často zamočíte. Ak sa predsa rozhodnete pre lano z prírodného materiálu, nechajte ho po použití vyschnúť.

Hrúbka

Syntetické laná, ktoré sú obľúbené vďaka ich sile, nízkej hmotnosti a odolnosti voči vode a treniu majú jednu nevýhodu: sú tenké a zarezávajú sa do ruky. Najobľúbenejšie lano medzi lovcami pokladov je paracord 550, ktorý má priemer 4 mm. Pri ťahaní ťažších predmetov sa môže celkom nepríjemne zarezávať do rúk. Preto v našom e-shope predávame vylepšenú verziu paracordu, ktorá má 5 mm alebo 6 mm.

15 alebo 30 metrov?

15-metrové lano často stačí. Dlhšie lano má však niekoľko výhod:

 • Keď sa magnet zasekne o prekážku, niekedy silné ťahanie nepomáha. S dostatočne dlhým lanom môžete zaseknutý magnet obísť, ťahať pod rôznymi uhlami (alebo z opačnej strany) a skôr ho vyslobodíte. Investícia do dlhšieho lana sa nakoniec môže vrátiť, lebo nebudete musieť kupovať nový magnet.
 • Ak nájdete ťažký predmet a magnet ho nedokáže vytiahnuť nad hladinu, môžete na opačný koniec lana uviazať oceľový hák, zatiaľ čo máte úlovok pod hladinou prichytený na magnete. Predmet potom vytiahnete pomocou háku.
 • Pri lovení z vysokého mosta býva 15-metrové lano príliš krátke. Podobne pri hlbokých studniach.

Porovnanie: konope, polyester, nylon a polypropylén

Laná vyrobené z prírodných materiálov ako konope bývajú ťažšie, nie sú vode odolné a rýchlejšie sa opotrebovávajú dôsledkom trenia. Rovnako nevhodné sú horolezecké laná, ktoré sa rozťahujú. Preto odporúčam nepružné syntetické laná. Tie sú väčšinou vyrobené z polymérov nylon, polyester alebo polypropylén.

Najčastejšie používaným lanom pre magnet fishing je paracord. Existuje niekoľko druhov paracordu, najrozšírenejší je paracord 550, tiež známy bod názvom paracord III. Ide o 4 milimetre hrubú šnúru pôvodne navrhnutú na výrobu padákov pre americkú armádu. Podľa pôvodnej armádnej špecifikácie je vyrobený zo 100% nylonu, skladá sa z vonkajšieho obalu a 7 až 9 nylonových vlákien. Vyrába sa v mnohých farebných kombináciách:

Paracord pre lovcov pokladov
Bežný paracord (nylon, hrúbka 4mm, nosnosť 250kg)

Paracord 550 je nepružný, oveľa ľahší než horolezecké lano, relatívne odolný voči vode a treniu a má nosnosť až 250kg (to je 550 libier, odtiaľ pochádza ten názov). Je pomerne lacný a ľahko dostupný. Nevýhodou paracordu z nylonu je, že stráca časť svojej sily, keď je mokrý.

Vylepšený paracord

Paracord pre magnet fishing, ktorý predávame v našom e-shope je štandardnému paracordu veľmi podobný. Líši sa však v niekoľkých vlastnostiach:

 1. Náš paracord je vyrobený z polyesteru, nie z nylonu. Polyester na rozdiel od nylonu nestráca časť svojej sily vo vlhkom prostredí. Rýchlejšie schne a tiež má lepšiu odolnosť voči treniu a UV žiareniu.
 2. Náš paracord obsahuje väčší počet hrubších vlákien. Predávame dva druhy lán, tenšie s 9 vláknami a priemerom 5 mm a hrubšie s 15 vláknami a priemerom 6 mm. Preto sú naše laná odolnejšie voči pretrhnutiu a vďaka väčšej hrúbke sa menej zarezávajú do ruky.
Naše lano pre magnet fishing obsahuje 9 vlákien
Vylepšený paracord (polyester, hrúbka 5 mm, nosnosť 340 kg)
Hrubšie lano pre lovcov pokladov (15 vlákien)
Vylepšený paracord (polyester, hrúbka 6 mm, nosnosť 560 kg)

Tenšie 5-milimetrové lano predávame vo farbe oranžová a kamufláž:

Pevnejšie 6-milimetrové lano predávame vo farbe červená a tmavozelená:

Je užitočné, ak je lano svetlej farby a je ho dobre pod vodou vidieť. Oranžová, krikľavo zelená, biela, červená a žltá sú všetko vhodné farby. Z našej ponuky preto odporúčam oranžovú a červenú.

Polypropylén

Rovnako ako paracord, polypropylénové laná bývajú tenké, ľahké a vode odolné. Výrazne rýchlejšie sa však opotrebovávajú, v dôsledku čoho môžu stratiť veľkú časť sily a vy prídete o svoj magnet. Jedinou výhodou polypropylénu je, že vo vode pláva, zatiaľ čo nylon a polyester sa potopí. Pri plávajúcom lane viete lepšie odhadnúť, kde sa váš magnet práve nachádza (užitočné, keď sa zasekne o prekážku).

Polypropylénové lano pre magnet s okom
Polypropylénové lano (lacné a pláva, ale menej pevné a rýchlejšie sa opotrebuje)

Polypropylén je lacnejší než nylon a polyester. Ľahšie sa však trhá a časom slabne. Polypropylénové lano môže byť vhodné pre slabší (lacný) magnet, o ktorý si môžete dovoliť prísť.

Porovnanie lán

Polypropylén Obyčajný paracord (nylon) Náš paracord 340kg (polyester) Náš paracord 560kg (polyester)
Počet vnútorných vlákien N/A 7 9 15
Hrúbka rôzne 4 mm 5 mm 6 mm
Zarezáva sa do ruky rôzne viac menej ešte menej
Sila nižšia 250 kg 340 kg 560 kg
Strata sily vo vode nestráca silu 15% nestráca silu nestráca silu
Odolnosť voči opotrebovaniu nízka dobrá veľmi dobrá veľmi dobrá
Pláva vo vode áno nie nie nie

Pár rád na záver

3 spôsoby ako zabrániť rozplietaniu lana
Ako zabrániť rozplietaniu lana – 3 spôsoby

Pri použití syntetického lana roztopte zapaľovačom konce lana, aby sa nerozplietalo. Najlepšie je roztopený koniec stlačiť prstami (v rukaviciach, aby ste sa nepopálili). To isté sa dá dosiahnuť uviazaním uzla na konci lana alebo použitím zmršťovacej bužírky.

Lano po fishingu nechajte vyschnúť.

Nenechávajte ho dlho na slnku, niektorým lanám škodí UV žiarenie.

Napíšte komentár

Aké používate lano vy? Ste s ním spokojný/á? Pretrhlo sa vám niekedy lano? Podeľte sa o svoje skúsenosti pridaním komentára k článku.

Ďalšie články

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *