V ktorých krajinách je magnet fishing najobľúbenejší?

Kde je magnet fishing najpopulárnejší?

V roku 2006 Google spustil bezplatnú službu Google Trends, ktorá po zadaní konkrétnej frázy zobrazí štatistiky o objeme vyhľadávania v akomkoľvek odbdobí od roku 2004 až po dnes. Po zadaní frázy “magnet fishing” dostaneme veľmi zaujímavé výsledky.

Česko vyhráva

Podla Google Trends je magnet fishing v Česku takmer 3-krát populárnejší, než vo Veľkej Británii a všetkých ostatných krajinách sveta. Slovensko je na štvrtom mieste:

Popularita frázy "magnet fishing" v rôznych krajinách (rok 2018)
Popularita frázy “magnet fishing” (rok 2018)

Čo tieto čísla znamenajú? Popularita frázy určuje, koľko percent všetkých vyhľadávaní v danej krajine predstavuje zadaná fráza. Veľkosť krajiny preto v štatistike nezohráva úlohu. Ak je v malej krajine 40% všetkých vyhľadávaní slovo “banány” zatiaľ čo vo veľkej krajine “banány” tvoria 20% vyhľadávaní, malá krajina bude mať dvakrát väčšie skóre. Krajine s najväčšou popularitou je priradené skóre 100, pri ostatných krajinách je skóre vypočítané porovnaním s touto krajinou.

Môžme z toho usúdiť, že na Slovensku je magnet fishing 13-krát populárnejší, než v Nemecku? Určite nie. Hlavný dôvod, prečo má Švédsko, Dánsko, Poľsko, Nemecko a ďalšie krajiny tak nízke hodnotenie je, že ľudia vyhľadávajú ich vlastný jazykový ekvivalent frázy “magnet fishing”. V Nemecku je to “magnetfischen”, vo Švédsku “magnetfiske”, v Poľsku sa častejšie vyhľadávajú frázy ako “łowienie magnesem” alebo “poszukiwania magnesem”. Na Slovensku a v Česku sa výrazy ako “magnetické rybárčenie” alebo “magnetický rybolov” veľmi neuchytili, aj preto sme v rebríčku vyššie.

Oveľa zmysluplnejšie porovnanie je Česko vs. Slovensko vs. anglicky hovoriace krajiny. Myslím, že môžme celkom spoľahlivo usúdiť, že v Česku je magnet fishing rozšírenejší, než v Spojenom kráľovstve, USA, Kanade a Austrálii.

Kde v Česku?

Magnet fishing sa najviac vyhľadáva v Stredočeskom kraji, nasleduje Vysočina a Plzeňský kraj. Pre Karlovarský kraj nie je dostatok dát na výpočet popularity.

Mapa obľubenosti magnetického rybárčenia v Česku
Popularita magnet fishingu v Česku. Tmavomodrá znamená väčšiu popularitu.

Podobná štatistika pre Slovensko sa zatiaľ vytvoriť nedá pre nedostatok dát.

Popularita v čase

Tento graf bol vygenerovaný v júli 2018. Predpokladaný údaj pre júl je znázornený prerušovanou čiarou, keďže ešte nie je koniec mesiaca. Z grafu je zjavné, že popularita magnet fishingu vo svete od roku 2016 výrazne stúpa.

Hľadanosť výrazu magnet fishing od roku 2008
Popularita frázy “magnet fishing” v rokoch 2008-2018 (celý svet)

Tento článok bol napísaný v júli 2018. Aktuálnu štatistiku nájdete na tejto stránke.