Dá sa nájsť zlato s magnetom? Môžete vybrať mince z fontány?

Je možné s magnetom nájsť zlato? Môžete vybrať mince z fontány?

Otázky, ktoré si zo srandy položil každý hľadač pokladov. Seriózne odpovede sa dozviete v pokračovaní.

Je možné nájsť zlato s magnetom?

Nie, bohužiaľ zlato nie je priťahované k magnetom. Čisté zlato ani striebro nie je magnetické. Je to veľká škoda, magnet fishing by bol inak ešte zábavnejší. K magnetom sú priťahované iba 3 kovy: železo, nikel a kobalt.

Dá sa vytiahnuť jedine tak „zlatý predmet“, ktorý v sebe má nečistoty z iného magnetického kovu – retiazky, náramky a náušnice. To, že sa prilepí na magnet je jasnou známkou toho, že nejde o čisté zlato, ale že celý šperk alebo jeho časť (najmä zamykací mechanizmus) obsahuje magnetický kov. Prípadne že predmet je iba povrchovo pozlátený.

Čisté zlato sa dá nájsť iba detektorom kovov. Pre tento účel existujú vodotesné detektory pre hľadanie pod vodou.

Maximom Ro a jeho čarovný magnet na zlato

Zahraniční magnet fisheri diskutujú o videách youtubera Maximov Ro, ktorý magnetom našiel veľa zlatých kameňov. Pozrite sa na jeho video, no nestrácajte s ním zbytočne veľa času. Ide o očividný a priehľadný podvod.

Kamene prichytené na magnete nie sú zo zlata. Prečo? Za prvé – zlato nie je magnetické, takže sa nemôže prichytiť na magnet. A ďalej, zlato neleží v plytkej vode, kde je voľným okom viditeľné. Každý by ho okamžite zodvihol. Zlatonosné vodné toky boli v minulosti dôkladne prehľadané zlatokopmi, veľké objemy zlata sa v nich už nenachádzajú. Navyše komentáre pod videom, ktoré by na podvod ihneď upozornili, sú zakázané.

Nenechajte sa takýmito videami oklamať. Je to podvod. Maximov Ro natrel niekoľko kameňov obsahujúcich magnetické kovy zlatou farbou a hodil ich do vody tesne pred natáčaním.

Môžete vybrať mince z fontány?

Môžete s magnetom vybrať mince z fontány?

Zarobiť desiatky eur na pár nadhodov do fontány by bolo fajn, že. 😀 😀

Ale ani toto nie je možné. Vyberanie mincí z fontány nie je povolené. Fontána aj mince v nej sú niekoho majetkom – štátu, mesta, obce, súkromného subjektu. Za vyberanie mincí z fontány môžete byť potrestaný za krádež. Príklad zo zahraničia je Holanďan, ktorý vošiel do fontány, vybral mince a dostal pokutu 550 eur.

Prečo mince neobsahujú drahé kovy?

Strieborné mince

Odpoveď je prostá: mince nemôžu obsahovať drahé kovy, pretože by ich trhová hodnota v násobkoch prevýšila nominálnu hodnotu uvedenú na minciach. Ľudia by ich mohli roztaviť a predať za vyššiu cenu ako je hodnota mincí. Strieborné a zlaté mince sa využívajú ako investičné príležitosti, nie ako platidlo.

Náš fanúšik nás upozornil na zaujímavosť. Americký dolár spred roku 1920 je stále v obehu, no nájsť ho v obehu je už rarita. Vyššiu cenu má ako drahý kov, lebo je zo striebra.

Ktoré mince sú magnetické?

Magnetické euro mince

Väčšina eurových mincí je magnetická. Mince nájdete všade, kde chodia ľudia a patria k častým nálezom. Magnetické sú aj niektoré slovenské halierové mince, ktorými sa platilo pred prijatím eura.

1, 2 a 5 centové mince sú vyrobené z ocele a povrchová úprava je z medi. 10, 20 a 50 centové mince nie sú priťahované magnetmi, lebo sú zo zliatiny ušľachtilých kovov ako meď, hliník, cín a zinok.

Jedno- a dvojeurové mince sú iba čiastočne magnetické. Okrúhla vnútorná časť obsahuje magnetický nikel, pričom obvod je vyrobený z nemagnetickej zliatiny kovov.

Mnohé české mince sú magnetické

V Česku je situácia ešte lepšia: všetky české mince sú magnetické! Takže v českých vodách máte veľmi vysokú šancu vyloviť mince.

1-, 2- a 5- korunové mince sú z ocele pokovenej niklom. Desaťkoruna je vyrobená z ocele galvanicky pokovenej meďou. Česká “dvacka” je z ocele, pričom povrchová vrstva je zložená zo zliatiny medi a zinku. 50 korún je z dvoch častí: prostredná časť je z ocele a je pokovená zliatinou medi a zinku a okraj je galvanicky pokovaný meďou.

České halierové mince, ktoré už nie sú v obehu boli vyrobené z hliníku, takže magnetické nie sú.

Peňaženka s poľskými zlotými
Peňaženka s poľskými zlotými

Najviac mincí sa nachádza pod mestskými mostami. So šťastím a dávkou trpezlivosti nájdete aj peňaženku. Peňaženku plnú zlotých, ale aj niekoľko ďalších peňaženiek našiel vo Vltave český lovec Tomáš Knoll. Všetky peňaženky odovzdal českej polícii.

Magnetická príťažlivosť mincí sa dá využiť v obchode. Ak sa rozsypú denné tržby z pokladnice alebo mince vypadnú z rúk, za pomoci magnetu ich je možné rýchlo pozbierať, ak ovšem máte po ruke magnet určený na túto situáciu.

Toto využívajú domáci kutilovia a aj vo výrobe, autoservisoch: magnetmi zbierajú špendlíky, klince, skrutky, železné piliny, atď. Existujú dokonca špeciálne magnetické metly, ktoré zbierajú predmety z podlahy. Magnet sa dá použiť aj na vytiahnutie kľúčov z kanála alebo nájdenie stratených kľúčov v tráve.

Odporúčané články

3 komentáre

  1. co magnetfišerov na fišingu baví ked prakticky je velmi mala pravdepodobnost ze “ulovia” nieco cenné? drahe kovy nevytiahnu a zbierať šrot sa mi zda zbytocne… ci bicykle ci otvrorene trezory… mozno najst zbran a pomoct tak pri patrani je zaujimave avsak zda sa mi to malo… presvedci ma niekto o opaku? (ja viem ze rybári su tichí blazni. 😀 )

    • Magnet fishing je o bádaní, dobrodružstve, objavovaní a je to skvelý relax po práci a iných starostiach. Navyše človek pomôže životnému prostrediu. 🙂 Pravdepodobnosť objavu až taká malá nie je. Stačí si pozrieť FB skupinu Magnet fishing Slovensko. Keď bude človek chodiť k vode pravidelne, určite niečo nájde.

  2. Maximov Ro mohol vyzdvihnúť zlato s magnetom z vody. Tamojšie zlato nie je čisté a často sú v ňom zrná magnetovca. A ten aj v malom množstve pritiahne silný magnet. No je otázne či toľko obrovských nuggetov tam naozaj je. Ale ani to nemusí byť celkom podvod. Však jeho videá sa dajú lokalizovať. Je to Alma Ata. Už to hovorí za zlato, že priamo v meste sa nachodí obrovská povrchová baňa na zlato. A množstvo zlata ?? Napr. Kazachstan navýšil svoj zlatý poklad v roku 2018 o 89 ton zlata. !! Niekde ho musel vyťažiť. 89 ton zlata je neskutočne veľa. No i tak je to na neuverenie. A komentáre k videám ? Práveže ten kto vie o nejakom zlate, zakáže komentáre. I keď aj mne sa veľa videí javí ako podvod, na tom človeku vidno, že pomerne dobre ovláda geológiu. Najviac zarážajúce zo všetkého je, že tam pletie svoje deti. Hmm, nebojí sa?? Aj keby hneď všetky videá boli podvod, aj tak tie deti vystavuje riziku útoku rôznych idivíduí. Kvôli zlatu sa stále zabíjalo.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *