Veľké porovnanie: Magnet fishing VERZUS detektor kovov

Magnet fishing verzus detektoring

Ktorý spôsob hľadania pokladov je lepší – magnetom alebo detektorom? Aké sú rozdiely, klady a zápory týchto spôsobov? Je hľadanie detektorom alebo magnetom legálne?

Existujú dva druhy hľadačov pokladov. Tí, čo používajú detektor kovov a hľadajú s ním nálezy pod zemou, ktoré vykopávajú. A magnetickí hľadači pokladov, ktorí hádžu do vody magnet a vyťahujú zo dna železné predmety.

Pár rokov dozadu platilo, že magnet fishing na Slovensku robili hlavne detektoristi. Dnes už nie. Magnet fishing žije vlastným životom a oslovuje úplne nových ľudí.

Slováci a Češi našli pomocou magnetu zbrane, trezory, nákupný košík, motorku a ďalšie skvelé nálezy. Pozrite si 32 najlepších magnet fishing nálezov zo Slovenska a Česka.

V tomto článku vám predstavíme rozdiely medzi hľadaním pokladov detektorom na súši a magnetom vo vode. Pozrieme sa, čo vyžaduje jeden a druhý, aké sú pre a proti, čo to stojí a aké populárne sú obidva spôsoby hľadania.

Hľadači používajú iné vybavenie

Základné vybavenie pre hľadanie detektorom kovov je detektor, slúchadlá, lopatka, nôž a kvalitné outdoorové topánky. Menej používané vybavenie je brašňa na detektor, postroj, kryty na displej, rukoväť a sondu.

magnet fishing verzus detektor kovov

Nevyhnutnosťou je kvalitná obuv. Pretože s detektorom budete kráčať celé hodiny.

K detekovaniu má blízko ryžovanie zlata. Mnohí lovci to robia. Používajú ryžovacie panvice, magnetické separátory, sitá, žľaby a odsávacie fľaštičky.

Základné vybavenie pre magnet fishing je magnet pre hľadanie pokladov a lano. Nepovinné vybavenie sú ochranné rukavice, kužeľ proti zaseknutiu alebo hák.

Pri magnet fishingu nebudete veľa chodiť. Postačí vám obuv, ktorú už máte (outdoorová obuv, botasky, pracovná obuv).

Hľadanie pod zemou a vo vode

Výrazný rozdiel je stav nálezov. Nálezy vytiahnuté z vody sú zvyčajne viac opotrebované, poriadne hrdzavé, špinavšie a zanesené bahnom. Ak teda ležia na dne aspoň pár rokov.

Nálezy nájdené detektorom kovov bývajú menej hrdzavé, zachovanejšie.

Výhodou detektoru je, že nájde tiež predmety vyrobené z nemagnetických kovov ako napríklad zlato, meď alebo hliník. Magnet priťahuje iba predmety, ktoré obsahujú železo, nikel alebo kobalt. Našťastie väčšina kovových predmetov pod vodou je z magnetického materiálu.

Takto vyzerajú nálezy z hľadania detektorom:

magnet fishing verzus detektor kovov

A takto nálezy vytiahnuté z vody:

čo je magnet fishing

Ktoré sa vám páčia viac?

Hľadanie detektorom na Slovensku a zákon

Magnet fishing ani používanie detektoru kovov na Slovensku nie sú zakázané.

Zakázané je úmyselne vyhľadávať archeologické nálezy. V tom prípade platí prezumpcia neviny a štát musí dokázať, že ste hľadali s cieľom nájdenia archeologických nálezov. Aby ste sa vyhli tomuto obvineniu, odporúčame nehľadať na známych archeologických náleziskách.

Keď objavíte archeologický nález, zo zákona máte povinnosť nahlásiť to Pamiatkovému úradu. Možno dostanete nálezné.

Ak je nález strelná zbraň, náboje alebo granát, okamžite musíte zavolať políciu. Inak sa môžete dopustiť trestného činu nedovoleného ozbrojovania.

Nález cenného predmetu alebo väčšej sumy peňazí je tiež potrebné nahlásiť polícii.

Rozdiel je vo výške trestu ak úmyselne vyhľadávate archeologické nálezy alebo nález nenahlásite. Podľa § 249 o poškodzovaní a znehodnocovaní archeologického dedičstva:

Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni alebo prechováva archeologický nález, alebo kto inak poškodzuje alebo znehodnocuje archeologické dedičstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) detektorom kovov alebo iným detekčným zariadením…

Detektoristi majú zlú povesť kvôli tomu, že to často robia práve za účelom nájdenia archeologických nálezov. Hovorí sa im preto aj hrobári archeológie. Debaty o tom, do akej miery je individuálne používanie detektoru kovov legálne a správne prebiehajú dokonca aj v Európskej komisii.

Naproti tomu magnet fisheri „sa uspokoja“ s trezorom, zbraňou, bicyklom, mincami, mobilmi. Aj toto sa považuje za vzácny nález. Pri magnet fishingu sú archeologické nálezy zriedkavé.

Narozdiel od klasického rybárčenia na magnet fishing nepotrebujete povolenie.

Vybavenie pre magnet fishing je lacnejšie

Detektory kovov a ich vybavenie sú celkom drahé. Najlacnejší detektor stojí v porovnávači Heureka 53,70 eur. Druhý najpredávanejší detektor stojí 90 eur. Tretí najpredávanejší stojí 194,90 eur. Najkvalitnejšie detektory sa predávajú aj za niekoľko tisíc eur.

K samotnému detektoru treba ďalšie vybavenie. Spočítali sme jeho cenu. Slúchadlá 30 eur + lopata 20 + brašňa na uloženie detektoru 20 eur = 70 eur. Najlacnejší detektor a základné vybavenie teda bude stáť minimálne 120 eur.

Najlacnejšie magnety stoja 15 eur. Bežné magnety stoja 20-60 eur. K magnetu treba lano. Stojí od 7-20 eur. Podľa toho aký typ a dĺžku kupujete.

K tomu potrebujete rukavice a vrecia/kartóny na odpad. Rukavice určite máte. Ak nie, stoja 5 eur.

magnet fishing cena vybavenia

Naše najpredávanejšie vybavenie je magnet 290 kgoranžové lano 30 metrov. S kvalitnými rukavicami toto vybavenie stojí 50 eur.

Najsilnejší magnet na trhu stojí 130 eur. Výkonný a kvalitný detektor, ktorý je ešte v možnostiach bežného lovca stojí 300-400 eur.

Popularita vo svete

Dobrý nástroj na zistenie popularity určitej témy je Google Trends. Môžete si v nich pozrieť trendy pre dopyty vyhľadávania v Google od roku 2004.

Nezobrazí to konkrétne čísla dopytov, ale stupnicu od nula do 100, kde hodnota 100 predstavuje najvyššiu popularitu hľadaného výrazu. Takto zistíte popularitu jedného výrazu v čase alebo môžete porovnať popularitu viacerých výrazov.

A presne to sme spravili. Porovnali sme výrazy „metal detecting“ a „magnet fishing“ od januára 2004 po január 2019 po celom svete.

magnet-fishing-detektor-kovov

Červená krivka ukazuje, že magnet fishing je relatívne nový koníček. Detektory kovov sa začali používať už v 20. rokoch minulého storočia na hľadanie nevybuchnutých mín a bômb z prvej svetovej vojny.

*Poznámka znamená, že došlo k zlepšeniu zhromažďovania dát.

Popularita hľadania detektorom sa v posledných rokoch veľmi nezmenila. Oproti tomu magnet fishing je skokan v popularite. V roku 2004 bol v zárodkoch, nepoznal ho takmer nikto. Pomaly si získaval stabilný záujem. Zlomilo sa to v júli 2017, kedy vystrelil a prudko narástol. 

Hľadanie detektorom tu je a je to veľká vec. Zato magnet fishing je skokan s prudkým rastom, ktorý najlepšie chvíle zažije v budúcnosti.

Domnievame sa, že na prudkom raste popularity môže mať podiel relatívne nízka cena vybavenia.

Tímová aktivita

Obidva spôsoby hľadania pokladov sú výborná skupinová aktivita. Lovci chodia loviť v partii alebo s rodinou. Je to zábava, ktorá buduje priateľstvá.

Hľadači s detektorom kovov prehľadajú určitý priestor a nálezy vykopú spoločne. Na magnet môžu viacerí loviť z brehu, ale môžu použiť aj nafukovaciu posteľ a čln. Ak sú na love celý deň, môžu rozložiť oheň a opiecť špekačky.

Rozprávať by o tom vedeli chalani z Magnetfiške tímu.

magnetfiške team

Keď sa jednému magnet zachytí na veľký železný predmet a nejde ho odlepiť, prídu ostatní, použijú vlastné magnety a ťahajú spoločnými silami. Takto s ľahkosťou vytiahnu veľké a ťažké veci. Veď už majú na konte 12 trezorov.

Magnet a lano sú ľahko prenosné. Môžete si ich kúpiť v lete a zobrať so sebou, keď idete s kamarátmi k vode. Len tak. Ako spestrenie a zábavku. Toto sa s detektorom nedá, lebo zaberá veľa miesta a musíte preskúmať veľkú oblasť.

Aby sme to zhrnuli

Na magnet fishing vám stačí magnet, lano a rukavice. Detektor kovov a súvisiace vybavenie je o niečo drahšie. Hľadači s detektorom sú niektorými ľuďmi považovaní za hrobárov archeológie a kvôli tomu majú prísnejší trest pri nenahlásení archeologického nálezu. Výhodou detektoru je, že ním nájdete aj predmety vyrobené z nemagnetických kovov.

Obidva spôsoby hľadania pokladov sú super. Detektoring má na Slovensku už dlhé roky masy priaznivcov. Magnet fishing je nový koníček, ktorý najväčší rozmach ešte len zažije. Obidva spôsoby hľadania pokladov sú výborná tímová a rodinná aktivita.

Zaujal vás magnet fishing?

Ak sa chcete o hľadaní magnetom dozvedieť viac, prečítajte si stránku Čo je to magnet fishing?

Tiež sa môžete pozrieť do facebookovej skupiny Magnet fishing Slovensko, slovenskí lovci pokladov v nej zdieľajú mnohé svoje nálezy.