Ako očistiť nálezy od hrdze?

Ako očistiť nálezy od hrdze?

Našli ste zaujímavý a vzácny objav a chcete ho očistiť od hrdze? Prečítajte si návod, ako odstrániť hrdzu.

Existuje viac možností, ako objav zbaviť hrdze. Prejdeme si všetky, ich výhody, nevýhody a na čo si dať pozor.

Čo je to hrdza?

Každé železo raz zhrdzavie. Červenohnedý povlak na železe a oceli je najbežnejšia forma korózie. Hrdza je hydratovaný oxid železitý. Ku korózii dochádza preto, že kovový povrch je vystavený poveternostným podmienkam (najmä vzdušnej vlhkosti) a látkam v atmosfére, vďaka čomu dochádza k chemickým reakciám.

Na rozdiel od oxidov a iných kovov hrdza netvorí súvislú vrstvu a nechráni železo pred ďalšou koróziou. Postupne opadáva, čím odhaľuje stále ďalší povrch železa.

K hrdzaveniu dochádza aj pod vodou. Voda zvyčajne obsahuje dostatok rozpusteného kyslíka a vďaka tomu môže dôjsť ku korózii. Hrdzavenie často vyzerá horšie, než v skutočnosti je, lebo objem hrdze (zvyčajne oxidu železitého) je väčší než objem železa zničeného koróziou.

Manuálne odstránenie hrdze

Odstrániť hrdzu s kefou a vedrom

Toto poznáme všetci. Drôtená kefa a vedro a môžeme ísť na to. Manuálny spôsob má dve nevýhody. Je to namáhavé a trvá to dlho, a to hlavne ak je plocha pokrytá hrdzou veľká. Okrem toho je tu riziko, že mechanickým trením poškodíte povrch predmetu.

Odhrdzovač

Nôž ponorený do odhrdzovača
Nôž pokrytý hustou vrstvou hrdze, ktorý bol v odhrdzovači niekoľko hodín. Obrázok nám poskytol slovenský lovec Ľubomír R.

Odhrdzovač je kvapalný prípravok podobný riedidlu, ktorý nielen odstraňuje hrdzu, ale zvyčajne aj ochraňuje kovové povrchy pred ďalšou oxidáciou. Predáva sa v obchodoch s farbami, automobilovým príslušenstvom, ale dá sa objednať aj z internetových obchodov.

Skúsenosti hľadačov pokladov s odhrdzovačom sú prevažne negatívne, pretože je slabý. Nejaká hrdza povolí, ale väčšina hrdze na predmete zostane. Niektorí nechali úlovok v odhrdzovači niekoľko dní a hrdza nepovolila.

Preto odhrdzovač neodporúčame a za lepšie považujeme nasledujúce možnosti. Rovnako neodporúčame ani čistenie slanou vodou, ktorá je ešte slabšia ako odhrdzovač.

Kyselina

Odstránenie hrdze kyselinou citrónovou

Hrdzu z vyloveného predmetu odstránite aj kyselinou. Účinok je okamžitý. Použite gumené rukavice, ochranné okuliare a objav nechajte v kyseline ponorený maximálne 3 minúty. Prípadne skúste kyselinu nanášať štetcom.

S čistením kyselinou opatrne. Niekedy môžete spraviť viac škody ako úžitku. Najväčšou nevýhodou kyseliny je, že rozpúšťa čistený predmet a odoberá z neho. Kyselina je teda vhodná len na masívnejšie objavy typu podkova. Tenší plech ako zásobník alebo spona by sa mohol rozpadnúť.

Ak nález budete s kyselinou čistiť v kuchyni, hrozí, že odparená hrdza sa usadí na príboroch, tanieroch, dvierkach, kľúčkach, skrátka všade. Kyselinu radšej používajte vždy vonku a v dobre vetranom priestore.

Hľadači pokladov majú dobré skúsenosti s kyselinou chlorovodíkovou (HCl, kyselina soľná). Skúsiť môžete aj hydrogenuhličitan sodný (NaHCO₃, jedlá sóda, resp. sóda bikarbóna). Nález môžete očistiť aj citrodekom (kyselina citrónová), v ktorom nález nechajte niekoľko dní. Na mince a iné citlivé nálezy skúste použiť Cilit bang alebo iný agresívnejší čistiaci prostriedok.

Aj keď nejde o kyselinu, vyskúšať môžete aj hydroxid sodný (NaOH) používaný napr. na čistenie odpadových a sifónových potrubí.

Kyseliny kúpite v drogérii, vo farbách-lakoch, v OBI, všeobecne v potrebách pre dom, ale aj v internetových obchodoch. Čistiaci prostriedok kúpite v každom supermarkete ako Tesco, Lidl.

Pred použitím kyseliny alebo akejkoľvek inej metódy treba ručne odstrániť veľkú hrdzu a až následne objav ponoriť do čistiacej látky.

Elektrolýza

Hrdzavá železná plocha

Tip pre domácich majstrov: hrdzu ide odstrániť elektrolýzou. Použite napr. nabíjačku na autobatériu a plastové vedro, do vody dajte kuchynskú soľ, ktorá umožní, aby vodou mohol prúdiť elektrický prúd. Dá sa použiť aj sóda na pranie, kyselina citrónová alebo jedlá sóda.

Na kladný výstup zdroja treba pripojiť kus železa s veľkou plochou, najlepšie plech. Na záporný pól pripojte odhrdzovaný predmet a nastavte prúd asi 2 ampére. Kus železa a odhrdzovaný predmet sa nesmú dotýkať.

Voda nemusí byť destilovaná, no dajte si pozor na výpary chlóru. Konce nabíjačky ponorte do vody, poslúžia ako elektródy. Netrvá to dlho, po hodine alebo dvoch by mal byť ošetrovaný predmet korózie zbavený. Prúd je dobré sledovať a čas od času znova nastaviť.

Dávajte si pozor na chlór, ktorý sa z nádoby bude odparovať ak použijete nedestilovanú vodu. Čistenie elektrolýzou robte vonku alebo v dobre vetranom priestore.

Ocot

Ocot vás zbaví hrdze

Účinný spôsob odstránenia hrdze je ponoriť objav do octu. Octom zíde dolu aj dosť veľká hrdza. Takéto čistenie môže trvať 48 hodín až 2 týždne. Odporúčame objav najprv poriadne umyť od blata. Meňte ocot každé 3 dni a predmet zakaždým prejdite drôtenkou na riad alebo vydrhnite kefou. Po odstránení hrdze objav očistite saponátom.

Octové čistenie zrýchlite pridaním sódy bikarbóny, kedy nastane okamžitá reakcia.

Nezabúdajte, že ocot je kyselina. Používajte ho len na masívnejšie nálezy. Na drobnejšie a citlivé nálezy použite agresívnejší čistiaci prostriedok.

Pieskovanie

Pieskovanie

Pieskovanie je metóda na očistenie a ošetrenie povrchov otryskávaním drobnými zrniečkami piesku (alebo iného abrazívneho média) vo veľmi veľkej rýchlosti, z malej vzdialenosti priamo na miesta, ktoré chcete zbaviť hrdze (alebo iných nečistôt).

Ide o profesionálnu a platenú metódu, ktorú môžete zvoliť ak vám na náleze nesmierne záleží, chcete si ho vystaviť ako trofej a uchovať celé roky v bezchybnom stave. Stačí vyhľadať “pieskovanie” v Google a nájdete firmy poskytujúce pieskovanie vo vašom okolí.

Coca cola

Odstraňovanie hrdze pomocou Coca Coly

Najzábavnejší spôsob je odstránenie hrdze Coca colou. 😀 Naozaj to funguje, aspoň na menšie nálezy, cola je pomaly kyselina a dá sa ňou vyčistiť i záchod.

Takže ak sa chcete čistením trochu zabaviť, úlovok nechajte ponorený v Coca cole. Funguje to skôr na menej zdrzavené predmety. Pravidelne sa pozerajte, v akom stave nález je, meňte colu každých pár hodín a použite i drôtenku alebo kefku.

Záverečné úpravy

Po vyžraní hrdze predmet prepláchnite, osušte a nechajte vyvetrať, ak treba.

Železný predmet nestačí len zbaviť hrdze a nechať tak, musíte pristúpiť k ďalšiemu kroku. Objav môžete nasprejovať bezfarebným lakom alebo navoskovať. Mastný film, ktorý vytvoríte na kovovom povrchu zabráni prenikaniu vzduchu a ďalšej oxidácii. Navyše nález bude vyzerať lepšie.

Podstatné je nález po vytiahnutí a očistení od čierneho povlaku ihneď namastiť. Skúsenosť istého slovenského lovca je, že do desiatich sekúnd od osušenia sa začne tvoriť oxid a predmet opäť hrdzavieť. Po namastení je výsledok stabilný.

Podkova nasprejovaná bezfarebným lakom
Podkova nasprejovaná bezfarebným lakom

Alebo ho potriete olejom, čo ho veľmi účinne ochráni pred koróziou. Žanek z magnet fishingového tímu Brno Boys používa olej na zbrane alebo olejový sprej WD40. Každý podobný olej bude určite v poriadku. Olej rozotrie handrou, nechá uschnúť 24 hodín a je hotovo. Takáto úprava nezašpiní iné predmety.

Trofeje si vystavte na stenu

úlovky zavesené na stene

A nakoniec si váš objav vystavte – najlepšie na stenu a prekvapte tým priateľku či manželku. 😀 🙂