[EXPERIMENT] Odstráni Coca Cola hrdzu za 12 hodín?

[Experiment] Odstráni Coca Cola hrdzu z úlovku? Vyskúšal som to

Od skúseného hľadača pokladov som dostal tip, ako očistiť nález od hrdze: dať ho na 12 hodín do Coca coly. Vyskúšal som to. Pozrite sa, ako čistenie colou dopadlo.

Najprv som bol veľmi skeptický. Cola nemôže byť taká silná. Potom som videl búrlivú chemickú reakciu a začal som mať nádej, že to bude fungovať. Záver prekvapil, ale vlastne ani nie. Presvedčte sa sami.

Čistený predmet

Pre experiment som použil dva náboje totálne zanesené hrdzou.

11:20 – dal som náboje do coly

Vytiahol som colu z chladničky, nalial ju do hrnca a hodil do neho hrdzavé náboje. Plán bol nechať ich v cole 12 hodín.

Poriadne to zašumelo. Náboje bublali pár minút.

15:20, kontrola o štyri hodiny neskôr

Absolútne žiadna zmena. Cola s hrdzou nespravila nič. Začínal som tušiť, ako experiment dopadne.

Rozhodol som sa, že náboje dám priamo do coly.

A v okamihu to vystrelilo asi do pol metra. 😀 😀

Vedel som, že to zašumí, mal som po ruke handru a veci v bezpečnej vzdialenosti, ale takúto prudkú reakciu som neočakával. 😀 Dva milimetre hrdzavého povlaku spôsobia, že to exploduje akoby som do toho naraz šmaril celé balenie mentosiek.

V ruke som držal mobil aj uzáver pripravený zatvoriť fľašu. No chemická reakcia bola okamžitá a bleskurýchla. Inštinktívne som odskočil a podarilo sa mi to odfotiť.

Potom som do fľaše hodil druhý náboj, ten len silno zašumel a išiel som to tam poriadne vyumývať.

19:20, osem hodín po vložení do coly

Náboje som nekontroloval, nechal som ich tam. No cola už dávno vyšumela.

Tešil som sa, ako experiment dopadne. Na jednej strane som od toho veľa nečakal, kvôli výsledku kontroly po prvých štyroch hodinách. Na strane druhej som tomu dával šancu, kvôli tomu výbuchu.

23:20, dvanásta hodina odbila

Po dvanástich hodinách máčania v cole som náboje vybral. A nič. S hrdzou sa nestalo takmer nič. Po tej explózii, ku ktorej došlo okamžite po vhodení náboju do fľaše, som tak trochu dúfal v iný výsledok.

Na druhý deň ráno

Na druhý deň, za jasného svetla som zbadal istý rozdiel. Náboj, ktorý som ho fľaše hodil ako prvý bol tmavší, kúsky hrdze zmizli a hrany hrdzavého nánosu boli mierne zaoblené, nie ostré. No aj tak nič moc.

Coca cola hrdzu neodstránila

Experiment nedopadol úspešne. Po 12 hodinách bol rozdiel minimálny. Coca colu odporúčam len na čistenie tenkej vrstvy hrdze. Hrdzu odstránite rýchlejšie v octe a sóde bikarbóne. Ak sa ale chcete zabaviť a hrdze je málo, kľudne použite colu.

Čo môžete použiť namiesto coly?

Môžete použiť odhrdzovač, kyselinu, elektrolýzu, ocot alebo hrdzu odstrániť manuálne či pieskovaním. Viac v článku Ako očistiť nálezy od hrdze?