Pustia vás s magnetom do lietadla? Vyskúšal som to.

Na facebooku sa niekoľkokrát opakovala debata o tom, či je dovolené zobrať si na palubu lietadla magnet. Rozhodol som sa to vyskúšať.

Ďeň pred odletom

Pre svoj experiment som zvolil jedenkrát použitý obojstranný magnet 310 kg. Magnet má rozmery 72×27 mm a váži 1,1 kg:

Zabalil som ho do bielej fólie:

Na povrchu fólie som nameral magnetické pole 400 Gaussov. Magnet vo fólii som dal do príručnej batožiny.

Na letisku v Brne

Letel som spoločnosťou Ryanair z Brna do Londýna na letisko Stansted. Pri bezpečnostnej kontrole ma zamestnanec letiska zastavil, lebo vraj im stroj ukazoval, že mám v kufri „ťažký kov“. Musel som magnet vybrať a vysvetliť im, o čo ide.

Magnet v penovom obale nechali samostatne prejsť detekčným zariadením. Potom povedali, že je to v poriadku a môžem ísť ďalej.

Počas čakania na lietadlo som si všimol tento nápis s ikonou magnetu:

Vrátil som sa na bezpečnostnú kontrolu a opýtal som sa zamestnanca, či určite môžem magnet zobrať do lietadla, keď je medzi nebezpečnými predmetmi obrázok magnetu. Jeho odpoveď bola:

„Môžete, zakázané sú iné typy magnetov, elektromagnety a tak, normálny magnet je v pohode.“

S magnetom som teda bez problémov vošiel do lietadla.

Letisko Stansted

Po pasovej kontrole ma na letisku čakala posledná prekážka:

Keď som s magnetom prechádzal pomedzi tieto bielo-červené detektory, spustil som alarm a zatvorili sa za mnou (zvláštne, že nie predo mnou) dvere. Ja som teda mohol voľne pokračovať ďalej. Ľudia za zatvorenými dverami ale museli asi 30 sekúnd stáť. Potom sa alarm sám vypol, dvere sa otvorili a ľudia mohli pokračovať ďalej.

Čo hovoria letiská? Čo hovorí Ryanair?

Po pristátí som sa rozhodol zistiť, aké sú pravidlá týkajúce sa prepravy magnetov.

Na stránkach najväčších letísk v Česku a na Slovensku sa o zákaze zobrať magnet do lietadla nepíše nič. Bezpečnostné pravidlá týchto letísk môžete nájsť na nasledovných stránkach: Praha, Ostrava, Brno, Karlovy Vary, PardubiceBratislava, Košice.

V pravidlách leteckej spoločnosti Ryanair, ktorou som letel sa o magnetoch tiež nič nepíše. Rozhodol som sa im ešte napísať cez online chat.

Povolených je 0,159 A/m aspoň 2,1 metrov od batožiny

Na online chate som sa dozvedel, že Ryanair má nasledovnú podmienku pre prepravu magnetov:

Akýkoľvek predmet, ktorý vytvára magnetické pole väčšie ako 0,159 A/m ďalej ako 2,1 metra od akéhokoľvek bodu na povrchu batožiny podlieha našim požiadavkam na skladovanie, lebo môže ovplyvniť meracie prístroje na palube lietadla.

Nakoniec však zamestnanec Ryanair dodal, že ja sa meraním nemusím zaoberať. Na letisku vraj magnetické pole odmerajú a ak ma pustia cez bezpečnostnú kontrolu, magnet si do lietadla zobrať môžem.

Magnet, ktorý som zobral do lietadla má podľa mojich výpočtov vo vzdialenosti 2,1 metra magnetické pole 1,3 A/m, čo je asi 8-krát viac než povolená hodnota. Napriek tomu mi na Ostravskom letisku potvrdili, že magnet je v poriadku a pustili ma s ním do lietadla.

Ryanair online chat
Chat so zamestnancom leteckej spoločnosti

Pokus číslo 2: let Stansted-Ostrava

O pár mesiacov ma čakal spiatočný let z Londýna do Ostravy. Bezpečnostnou kontrolou som prešiel bez problémov. Magnet som si opäť zobral so sebou do lietadla:magnet v lietadle ryanair

Zamestnancov pri kontrole som upozornil, že mám v kufri silný magnet. Opýtal som sa, či pri kontrole merali silu magnetického poľa. Odpovedali, že žiaden prístroj na meranie magnetického poľa nemajú, ale magnet si do lietadla zobrať môžem.

Pokus číslo 3: Bratislava-Stansted

V januári ma čaká ďalší let. Tentokrát skúsim silnejší magnet 500 kg.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *