Pustia vás s magnetom do lietadla? Vyskúšal som to

Pustia vás s magnetom do lietadla? Vyskúšal som to.

Na facebooku sa niekoľkokrát opakovala debata o tom, či je dovolené zobrať si na palubu lietadla magnet. Rozhodol som sa to vyskúšať.

Ďeň pred odletom

Pre svoj experiment som zvolil jedenkrát použitý obojstranný magnet 310 kg. Magnet má rozmery 72×27 mm a váži 1,1 kg:

Zabalil som ho do bielej fólie:

Na povrchu fólie som nameral magnetické pole 400 Gaussov. Magnet vo fólii som dal do príručnej batožiny.

Na letisku v Brne

Letel som spoločnosťou Ryanair z Brna do Londýna na letisko Stansted. Pri bezpečnostnej kontrole ma zamestnanec letiska zastavil, lebo vraj im stroj ukazoval, že mám v kufri “ťažký kov”. Musel som magnet vybrať a vysvetliť im, o čo ide.

Zo začiatku chceli, aby som magnet vybral z penového obalu a nechal ho prejsť samostatne cez ich detekčné zariadenie. Vysvetlil som im, že to nie je dobrý nápad, lebo by ho z prístroja už asi nedali dole.

Magnet sme teda nechali v penovom obale prejsť cez detekčné zariadenie. Potom povedali, že je to v poriadku a môžem ísť ďalej.

Počas čakania na lietadlo som si všimol tento nápis s ikonou magnetu:

Vrátil som sa na bezpečnostnú kontrolu a opýtal som sa zamestnanca, či určite môžem magnet zobrať do lietadla, keď je medzi nebezpečnými predmetmi obrázok magnetu. Jeho odpoveď bola:

“Môžete, zakázané sú iné typy magnetov, elektromagnety a tak, normálny magnet je v pohode.”

S magnetom som teda bez problémov vošiel do lietadla.

Letisko Stansted

Po pasovej kontrole ma na letisku čakala posledná prekážka:

Keď som s magnetom prechádzal pomedzi tieto bielo-červené detektory, spustil som alarm a zatvorili sa za mnou (zvláštne, že nie predo mnou) dvere. Ja som teda mohol voľne pokračovať ďalej. Ľudia za zatvorenými dverami ale museli asi 30 sekúnd stáť. Potom sa alarm sám vypol, dvere sa otvorili a ľudia mohli pokračovať ďalej.

Čo hovoria letiská? Čo hovorí Ryanair?

Po pristátí som sa rozhodol zistiť, aké sú pravidlá týkajúce sa prepravy magnetov.

Na stránkach najväčších letísk v Česku a na Slovensku sa o zákaze zobrať magnet do lietadla nepíše nič. Bezpečnostné pravidlá týchto letísk môžete nájsť na nasledovných stránkach: Praha, Ostrava, Brno, Karlovy Vary, PardubiceBratislava, Košice.

V pravidlách leteckej spoločnosti Ryanair, ktorou som letel sa o magnetoch tiež nič nepíše. Rozhodol som sa im ešte napísať cez online chat.

Povolených je 0,159 A/m aspoň 2,1 metrov od batožiny

Na online chate som sa dozvedel, že Ryanair má nasledovnú podmienku pre prepravu magnetov:

Akýkoľvek predmet, ktorý vytvára magnetické pole väčšie ako 0,159 A/m ďalej ako 2,1 metra od akéhokoľvek bodu na povrchu batožiny podlieha našim požiadavkam na skladovanie, lebo môže ovplyvniť meracie prístroje na palube lietadla.

Nakoniec však zamestnanec Ryanair dodal, že ja sa meraním nemusím zaoberať. Na letisku vraj magnetické pole odmerajú a ak ma pustia cez bezpečnostnú kontrolu, magnet si do lietadla zobrať môžem.

Magnet, ktorý som zobral do lietadla má podľa mojich výpočtov vo vzdialenosti 2,1 metra magnetické pole 1,3 A/m, čo je asi 8-krát viac než povolená hodnota. Napriek tomu mi na letisku v Brne potvrdili, že magnet je v poriadku a pustili ma s ním do lietadla.

Ryanair online chat
Chat so zamestnancom leteckej spoločnosti

Pokus číslo 2: let Stansted-Ostrava

O pár mesiacov ma čakal spiatočný let z Londýna do Ostravy.

Na letisku som sa najprv išiel opýtať, či si môžem zobrať do lietadla magnet. Z informačného stánku ma poslali na oddelenie bezpečnostnej kontroly, lebo informácie ohľadom povolených/zakázaných predmetov vraj poskytujú oni.

Zamestnanci na bezpečnostnej kontrole sa ešte nestretli s tým, že by niekto chcel zobrať do lietadla magnet a preto mi nevedeli odpovedať. Poslali ma teda na informácie. Keď som im povedal, že na informáciách som už bol, zamestnanec zavolal svojmu nadriadenému. Nadriadený tiež nevedel, tak ma poslali k informačnému stánku spoločnosti Ryanair.

Pri stánku Ryanair mi povedali, že oni s tým nemajú nič spoločné. Bezpečnostnú kontrolu má na starosti letisko a preto sa musím opýtať na informáciách. Keď som mu povedal, že na informáciách som už bol, zavolal šéfovi. Šéf mu do telefónu povedal, že magnet si do lietadla zobrať môžem.

Vrátil som sa na bezpečnostnú kontrolu a prešiel som bez problémov. Magnet som si opäť zobral so sebou do lietadla:magnet v lietadle ryanair

Zamestnancov pri kontrole som sa opýtal, či merali silu magnetického poľa. Odpovedali, že žiaden prístroj na meranie magnetického poľa nemajú.

Pokus číslo 3: Bratislava-Stansted

V januári ma čakal ďalší let. Tentokrát som chcel skúsiť ešte silnejší magnet 500 kg. Najprv som ale sa rozhodol zavolať na infolinku bratislavského letiska. Odpoveď pracovníčky bola (nejde o presné citáty):

“Nemyslím si, že si môžete zobrať magnet do lietadla, ale pre istotu sa opýtam vedúceho bezpečnostnej kontroly. Počkajte na linke.”

Minútu hrala hudba, potom sa pracovníčka znovu ozvala:

“Vedúci bezpečnosti hovorí, že na magnety sa nevzťahujú žiadne obmedzenia. Ja si ale nie som istá, pre istotu nám ešte pošlite email s tou istou otázkou.”

Email som poslal. O týždeň mi odpísali:

Magnety spadajú pod nebezpečné predmety a sú vylúčené z prepravy. Nie je ich možné prepravovať v žiadnej batožine.”

Moja odpoveď:

Ďakujem za odpoveď. Môžete citovať konkrétne pravidlo, ktoré hovorí o zákaze? Na vašich stránkach máte zoznam zakázaných predmetov a magnety medzi nimi nie sú.

Pred týždňom som volal na +421 2 3303 3353. Zamestnankyňa vášho letiska to overila s vedúcim bezpečnosti a povedala mi, že na magnety sa nevzťahujú žiadne obmedzenia. Magnet som už dvakrát zobral do lietadla Ryanair.

Ak sú magnety vylúčené z prepravy, ako presne znie to obmedzenie? Sú zakázané úplne všetky magnety, aj tie najdrobnejšie? Napríklad aj magnetky na chladničku?

Puzdrá na mobil tiež obsahujú malý magnet. Hard disk v mojom notebooku obsahuje magnet. Ani notebook si teda nemôžem zobrať?

Odpísali mi, že rôzne letiská a letecké spoločnosti môžu mať rôzne prísne pravidlá a že zakázané sú iba niektoré magnety:

“Magnetické materiály sú v letectve zaraďované medzi nebezpečné látky, závisí to však od sily a množstva takéhoto materiálu.”

Poslali mi tiež definíciu magnetizovaného materiálu podľa manuálu IATA DGR 2019: 

3.9.2.2.1 Akýkoľvek magneticky materiál, ktorý je zabalený a určený na leteckú prepravu a má maximálnu silu magnetického poľa dostatočnú na to, aby spôsobil odchýlku kompasu vo vzdialenosti viac ako 2 stupne zo vzdialenosti 2,1 m od ľubovoľného miesta povrchu obalu. Sila magnetického poľa na kompase, ktorá vytvára vychýlenie o 2 stupne, sa považuje za 0,418 A / m (0,00525 Gauss).“

Je to tá istá podmienka, akú mi pred pár mesiacmi poslali na online chate Ryanair. Táto podmienka je podľa bratislavského letiska dôvod, prečo si notebook do lietadla zobrať môžem ale fishing magnet nie:

Magnety malých rozmerov so slabým magnetickým poľom, ktoré sú súčiastkami elektrických zariadení zďaleka nedosahujú uvedené hodnoty a preto je ich preprava možná takmer bez obmedzení. Obmedzenia prepravy magnetických materiálov sú v platnosti najmä z dôvodu zabezpečenia funkčnosti navigácie lietadla. Ak Vaše magnety spĺňajú vyššie uvedené pravidlá, môžu byť prijaté k preprave.

Nakoniec som sa spýtal, ako pri kontrole zisťujú, či magnet spĺňa potrebné podmienky:

Silu magnetického poľa nemám ako odmerať. Meriate ju na letisku pri bezpečnostnej kontrole?

Na tento email som dlho nedostal odpoveď. Napísal som im znova po 10 dňoch a po mesiaci. Dvakrát som im telefonoval. Na telefóne mi v obidvoch prípadoch povedali, že odpoveď dostanem emailom.

Odpoveď prišla po 40 dňoch:

Meranie sily magnetického poľa sa pri bezpečnostnej kontrole nevykonáva. Cestujúci je povinný predložiť technickú dokumentáciu so špecifikáciou prepravovaných magnetov alebo certifikát od výrobcu, ktoré dokazujú že magnety spĺňajú povolený limit. V opačnom prípade budú magnety vylúčené z prepravy.

Zamestanec sa mi ospravedlnil, že dlho neodpovedal. Predchádzajúce emaily mu skončili v spamovej pošte a náhodou ich objavil pri čistení tohto priečinka. Neželal si, aby bolo jeho meno zverejnené.

Záver

Ak sa o to pokúsite, pravdepodobne vás do lietadla s magnetom pustia. Nie preto, že by magnety neboli nebezpečné, ale preto, že zamestnanci letísk nepoznajú bezpečnostné normy.

Podľa vyjadrenia bratislavského letiska silné magnety môžu ovplyvniť funkčnosť navigácie lietadla. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) tiež považuje magnety za nebezpečnú látku.

Magnety preto do lietadla brať neodporúčam. Ani ja som magnet na svoj tretí let z Bratislavy nezobral.

Harry, ten tunel je len pre autá vysoké do 4 metrov. No a? Vidíš snáď niekde policajtov?