Ekolovci z Trash Hero Hradec Králové: „Berieme z prírody späť to, čo tam nepatrí“

Trash Hero

Trash Hero sú dobrovoľníci, ktorí to s čistením prírody a zberom odpadu myslia naozaj vážne. Magnet fishing pre nich predstavuje jednu z ciest, ako pomôcť životnému prostrediu.

Rozhovor nám poskytol Karel Švanda, ktorý patrí medzi organizátorov zo základne Trash Heo Hradec Králové.

Povedzte nám prosím, čo je Trash Hero Hradec Králové. Čo je vaše poslanie?

Trash Hero v preklade znamená “odpadkoví hrdinovia”. Ide o jednu z mnohých základní celosvetovej neziskovej organizácie. Naším poslaním je čistá a krásna príroda a čistenie životného prostredia.

Ako vznikla myšlienka založiť českú základňu Trash Hero?

Martin Kopřiva sledoval v reláciu v televízii, kde vystupoval Honza Bareš, spoluzakladateľ Trash hero World. Bol to pre neho impulz, aby v meste niečo také mohol uskutočniť.

Železný šrot vytiahnutý z vody
Trash Hero sa veľakrát presvedčili, že vody sú zahádzané železným šrotom

Čo pre vás znamená ekológia?

Holé prežitie. Bohužiaľ klimatické zmeny a rozsiahly negatívny dopad človeka na ekosystém transformoval pojatie ekológie iba v snahu prežiť v biodiverzite.

Čistíte iba české vody pomocou fishing magnetov alebo aj iné miesta plné odpadu?

Sme všestranní. Čistíme rieky, vody, lesy, parky, odstraňujeme čierne skládky. Neobmedzujeme sa len na magnet fishing. Zanedlho ideme sadiť stromy. Zatiaľ hľadáme naše hranice, čo všetko je ešte v našich možnostiach.

Čistenie českých lesov od odpadkov
Odpadkoví hrdinovia čistia nielen vodu, ale aj lesy, rieky, parky

Magnet fishing pre vás znamená najmä čistenie vôd? Vnímate to ako morálny rozmer lovenia pokladov?

Jednoznačne. Magnet fishing je pre nás hlavne o čistení vôd. Je zo svojej podstaty de facto ekologická aktivita, ktorá vedie k čistejšiemu životnému prostrediu. Berieme z prírody späť to, čo tam nepatrí. Áno, čistenie prostredia je morálna stránka hľadania pokladov, dá sa to tak povedať.

Čistenie lúky
Čistenie lúky

Aký je váš najlepší zážitok z magnet fishingu?

Je ich veľa. Ale asi najlepšie je to, keď sa k nám počas čistenia spontánne pridávajú ľudia a všestranne nám v rámci svojich možností pomáhajú. Nezabudnem na situáciu, kedy sme sa vydali druhýkrát na rieku Labe a zo skupiny 4 ľudí bola masa 50 zvedavcov a čističov. Bola to nádhera.

Koľko máte členov a ako často lovíte?

Ťažká otázka. Celosvetovo ide o stovky tisíc neregistrovaných dobrovoľníkov. V Českej republike to sú stovky až tisíce jednotlivcov, ktorí sa čas od času nezáväzne pripájajú. V Hradci Králové sa istý tím dobrovoľníkov zúčastňuje čistení pravidelne a neustále ich pribúda. Systematicky sa organizovaniu čistiacich akcií venujú štyria ľudia.

Tím eko-dobrovoľníkov čistiacich prírodu
Dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili čistenia prírody. Aj takto môže vyzerať účasť na eko-akcii Trash Hero.

Aké nálezy sa vám podarilo vytiahnuť z vody?

Trúbky, roxorové tyče, radiátory, kanálové poklopy, dopravné značky, nákupné košíky, bicykle, časti motoriek, trezor, guľu, náboj do ťažkého guľometu, podomácky vyrobenú výbušninu, sekeru, tri ťažké laná z lode o dĺžke 20 metrov, zábradlia, kusy oceľových plátov z lode Čechia, ktorá kotvila v Hradci Králové, časť plotu. Počas nášho lovenia na Labe sme vytiahli niečo cez 530 kg železa.

Sekera, ktorú našli ekoaktivisti z Trash Hero
Sekera, ktorú našli ekoaktivisti z Trash Hero

Čo nám ale nedá späť sú veci, ktoré sme už technicky neboli schopní vytiahnuť zo dna Labe. Snáď sa k nim vrátime v nasledujúcom roku. Určite ich tam nenecháme. Nechajte sa prekvapiť tým, čo to bude. Ak sa nám to podarí, myslím, že v ČR to bude unikátny nález.

Aké silné magnety používate vy aj ostatní členovia Trash Hero?

Ja používam dva magnety, jeden z nich má magnetickú silu 1 tonu, druhý potom 300 kg. Kolegovia majú každý jeden magnet so silou medzi 90 a 500 kg.

Povedzte nám viac o hľadačke, kedy ste si prenajali loďky a vytiahli ste 140 kilogramov železného šrotu.

Bol to môj nápad, pretože už predtým som čistil Labe a bol som šokovaný tým, čo sa v rieke nachádza. Vôbec by som nepredpokladal, že za hodinu vytiahneme také množstvo odpadu z oblasti pätnástich metrov štvorcových. Bol to zvláštny zážitok a skôr nepríjemný. Čo by sa stalo, keby sa niekto v rieke na týchto predmetoch zranil?

Trash Heroes na lodiach
Odpadkoví hrdinovia na lodiach

Keď som podával vysvetlenie zasahujúcemu policajtovi, bol som milo prekvapený profesionalitou a slušnosťou. Policajti nechápali, prečo to vlastne robíme. Keď som im to trpezlivo vysvetlil, tak uznalo pokývali hlavami a pochválili nás. Všeobecne pri všetkých akciách, kedy dorazila polícia ČR alebo Mestská polícia HK môžem povedať, že boli nesmierne profesionálni, slušní a naša aktivita ich zaujímala, v dobrom zmysle slova.

Loď pri brehu rieky Labe
Počas hľadania na člne objavili starú dopravnú značku. Museli ju odniesť z lode na breh, aby mohli pokračovať v čistení.

Ako a kam nosíte železný odpad?

Odpad odvážame na nákladných bicykloch, aby sme zbytočne nezaťažovali životné prostredie, pokiaľ to ide. Odnášame to do Bajkazylu Hradec Králové, kde máme akési zázemie a manipulačnú techniku. Kolegovia potom všetko naložia, zaistia a odvezú na likvidáciu do zberu železa.

Nákladný bicykel, na ktorom odvážajú železné šrot
Nákladný bicykel Trash Hero

Čo robíte s peniazmi, ktoré dostanete v kovošrote?

Celý výťažok 1446 CZK sme venovali nádejnej českej paraolympioničke Alex Borskej z Litoměříc, ktorá i napriek svojmu hendikepu chodí a zbiera odpadky po Litoměřiciach. V súčasnosti zbierame kovový odpad ako plechovky, konzervy, viečka, zátky a čokoľvek kovové pre našich súputníkov v Bajkazyle.

Prečo spolupracujete práve s Bajkazylom?

Je to tiež ekologicky zameraná organizácia, či skôr kultúrne miesto, dielňa a skvelá kaviareň, ktorý sa snaží o ekologickú alternatívu dopravy po meste – mestskú cyklistiku a cyklologistiku. Pomáhajú ľuďom sfunkčniť ich zanedbané bicykle a zároveň sú zásobarňou náhradných dieľov. Skrátka, skvelé miesto nielen pre cyklonadšejcov.

V spolupráci s nimi sme inštalovali odpadkový kôš, ktorý nazývame Popoluška, čím sme ľuďom ponúkli neformálnu možnosť, kam odkladať kovový odpad, ktorý doma vyprodukujú a podporiť nás. Výťažok putuje práve na Bajkazyl a šírenie ekologickej osvety.

Odpadkový kôš na železo
Odpadkový kôš Popoluška

Kde vás ľudia môžu sledovať?

V ideálnom prípade nás môžu sledovať na FB stránke Trash Hero Hradec Králové. Budeme radi, ak magnet fisheri z okolia Hradca Králové priložia ruku k dielu. K ochrane životného prostredia nepotrebujeme peniaze, ale ochotných ľudí.