Máte radi magnet fishing? Vyskúšajte aj tieto aktivity

Máte radi magnet fishing? Vyskúšajte aj tieto aktivity

Pozrite si ďalšie aktivity nabité dobrodružstvom, objavovaním a spoznávaním okolia.

Ryžovanie zlata

ryžovanie zlata

Ktorý z nás ako chlapec netúžil ryžovať zlato a žiť dobrodružný život inšpirovaný knihami Jacka Londona? Možno ste túžili byť zlatokopom v časoch bájnej zlatej horúčky a skúsiť šťastie na Klondajku a pri Aliaške.

Tento detský sen si môžete splniť pri ryžovaní zlata. Vydajte sa hľadať zlato do zlatonosných riek. Slovenské zlatonosné rieky a potoky sú napr. Dunaj, Nitra, Hron, Váh, Zlatá Idka. V Česku to sú rieka Orava či potoky v oblasti Zlatých hôr.

Ryžovanie je jednoduché. Zo dna rieky si lopatkou naberiete materiál a cez sito preosejete do ryžovacej panvice. Po preosiati v panvici ostane len jemný piesok. Teraz treba panvicou krúžiť, čím odplavíte nežiadúci materiál. Zlato je ťažké a preto by malo ostať na dne panvice.

Sklameme vás, ryžovaním nezbohatnete. Zlatinky v našich riekach a potokoch sú veľmi malinké. Na kilogram zlata by ste potrebovali preryžovať tony materiálu. No i tak je to zaujímavý koníček.

Geocaching: hľadanie skrýši podľa GPS súradníc

Geocachingové skrýše v okolí Košíc
Skrýše v Košiciach a okolí

Určite ste už počuli o zábavke, kedy ľudia hľadajú skrýše na základe GPS súradníc, len ste nevedeli, ako sa to volá.

Geocaching je dobrodružná a bádateľská hra, ktorej sa dá ľahko podľahnúť. Spája turistiku, zábavu a dobrodružstvo. Hra spočíva v tom, že niekto v prírode ukryje vodotesnú krabičku – tzv. kešku. Súradnice, na ktorých je skrytá zverejní. A vy ju môžete nájsť.

Zmyslom je pobaviť sa s kamarátmi, objaviť zaujímavé miesta, zabaviť sa a bádať, byť v pohybe. A prirodzene, nájsť čo najviac skrýš.

Vo vnútri kešky je zápisník (logbook), pero a ďalšie predmety (najčastejšie veci s kinder vajíčok). Ak kešku nájdete, podľa pravidiel máte právo zapísať sa do zápisníka a vziať si nejakú drobnosť.

Po príchode na miesto vás zasiahne prvý dojem. Ste asi 5 metrov od kešky a neviete, kde by mohla byť. Môže to byť čokoľvek. Je potrebné preskúmať okolie a použiť geografický zmysel. Hľadanie vie občas potrápiť. A objavenie skrýše poteší.

Kešky v Piešťanoch
Kešky v Piešťanoch a okolí

Ako začať s geocachingom?

Na geocaching môžete vyraziť kdekoľvek – aj na Slovensku, aj u nás sú tisíce skrýši. Stačia vám dve veci. Účet na www.geocaching.com a zariadenie, na ktorom funguje GPS (napr. mobil). Ako GPS s pozíciami kešiek použite appky c:geo a Geocaching®. V aplikácii si vyberte kešku vo vašom okolí a vyrazte.

Paddleboarding: surfovanie na doske s veslom

paddleboarding

Paddleboarding je vodný šport, pri ktorom stojíte na doske a k pohybu používate dlhé pádlo. V popularite patrí k najrýchlejšie rastúcim športom na svete.

Počas pádlovania po stojačky zažijete atmosféru prírody a uvidíte krásne miesta, ktoré by ste inak nevideli. Stačí k tomu doska, pádlo, cit pre rovnováhu a trochu odvahy. Nepotrebujete ísť k moru, aby ste si zasurfovali.

Pre paddleboarding si stačí zaobstarať dosku a pádlo. Najlacnejší paddleboard pre začiatočníkov stojí 70 eur. Ak chcete kvalitnejší board, cena sa pohybuje okolo 220-260 eur.

Hľadanie meteoritov

Hľadanie meteoritov na Sahare

Vedeli ste, že existujú aj lovci meteoritov? Môžu to byť víkendoví amatéri alebo profesionáli, ktorý sa hľadaním meteoritov živia. Na objavenie meteoritov používajú detektory kovov a extra silné magnety. Po anglicky sa to nazýva “meteorite searching”.

Najlepším miestom pre lov meteoritov sú ľadové štíty Antarktídy. Nenachádza sa v nej viac meteoritov, ale sú viditeľné. Sú to čierne kamene na ľade. Vhodné miesto je tiež Saharská púšť.

Ako spoznať meteorit? Pozrite si jeho poznávacie znaky

Amatéri lovia buď vo svojo okolí alebo na púšti s detektorom kovov alebo na skútri, za ktorým ťahajú extra silný magnet. Ak na určitom mieste dopadne meteorit, prichádzajú amatéri a v okolí letu a pádu pátrajú po úlomkoch.

Ak teda chcete vyskúšať hľadanie meteoritov, vydajte sa na púšť, na čerstvé miesto pádu meteoritu alebo na expedíciu do Antarktídy, ktorej cieľom je zbierať meteority, ak sa tam viete dostať.

Meteority sa zvyčajne predávajú na gramy alebo kilá. Ceny závisia od druhu meteoritu, pôvodu, zachovalosti a estetického dojmu. Bežné meteority sa predávajú za 2-3 doláre za gram. Vzácnejšie meteority za 30-50 dolárov za gram. Meteority z Mesiaca sa predali aj za 40 000 dolárov za gram. Viac sa dozviete tu a tu.

Ako spoznáte meteorit? Prečítajte si, aké sú poznávacie znaky meteoritu.

Šanca, že nájdete meteorit je však nízka. Sú mimoriadne vzácne. I skúseným hľadačom meteoritov niekedy trvá niekoľko rokov, kým nájdu ďalší meteorit.

Hľadanie s detektorom kovov

hľadanie s detektorom kovov

Mnohí z našich čitateľov začínali s detekovaním kovov a až následne prešli na magnet fishing.

Detektoring je hľadanie kovových pokladov s detektorom kovov. Prechádzate ním po zemi a zisťujete, či sa pod ňou niečo nenachádza. Ak áno, môžete to vykopať.

Zažijete dobrodružstvo a budete sa cítiť ako archeológ. A keďže detektor odhalí aj železo, striebro a bronz, možno raz nájdete skutočný poklad!

Vyhľadávanie archeologických nálezov detektorom je zábavné, avšak na Slovensku je zakázané.

Hubárčenie

Máte radi magnet fishing? Týchto 6 aktivít vás bude baviť tiež

Hubárčeniu sa u nás venujú tisíce ľudí. Do istej miery sa podobá na magnet fishing. Tiež hľadáte, preskúmavate a spoznávate okolie. Ak trafíte, tešíte sa z úlovku. Môžete sa ním pochváliť. Môžete ho aj zjesť. 😀

Väčšina našich jedlých húb rastie v období od apríla do novembra. Sezóna sa začína v marci alebo apríli, záleží od počasia.

Ak ste teda už nejaký ten rok neboli na hubách alebo ak patríte k mladšej počítačovo-založenej generácii, ktorá nechodí na huby, prichádzate o veľa. Preto neváhajte. Vyhliadnite si vhodné počasie a vydajte sa na huby.

Stanovačka

Ľudia v tábore sediaci okolo ohňa

Chcete zažiť dobrodružstvo? Vyskúšajte stanovačku! Viac dodávať k stanovačke netreba.

Každý sa potrebuje niekedy zrelaxovať. Máte na výber ísť napríklad do wellness centra alebo zadarmo ísť na stanovačku do lesa. Nič nie je krajšie ako spoznať prírodu z jej úplnej blízkosti, spoznávať jej krásy a byť odpojený.

Stanovačka v lese

Nech kempovanie dopadne akokoľvek, vždy bude na čo spomínať. To je základné pravidlo stanovačky. Zážitkom je už len stavanie stanu, príprava jedla, večery strávené v kruhu rodiny a kamarátov. Je to lacnejší variant než dovolenka v penzióne, ale o to vzrušujúcejší.

Vyhľadajte si najbližšie kempy a táboriská vo vašom okolí, zakúpte vhodné vybavenie a vydajte sa do leta.

Našli ste sa v niečom?

Ak to nie je zakázané ako hľadanie detektorom alebo ťažko uskutočniteľné ako hľadanie meteoritov, neváhajte a vyskúšajte to. Možno nájdete zábavku na celé roky.

Ale možno plánujete zostať iba pri magnet fishingu. Nevadí. Je to veľmi dobrá zábavka. 😀 Odporúčame pozrieť si 32 naj slovenských a českých úlovkov magnetom.