Otázky, ktoré si zo srandy položil každý hľadač pokladov. Seriózne odpovede sa dozviete v pokračovaní.
Je možné nájsť zlato s magnetom?
Nie, bohužiaľ zlato nie je priťahované k magnetom. Čisté zlato ani striebro nie je magnetické. Je to veľká škoda, magnet fishing by bol inak ešte zábavnejší. K magnetom sú priťahované iba 3 kovy: železo, nikel a kobalt.
Dá sa vytiahnuť jedine tak „zlatý predmet“, ktorý v sebe má nečistoty z iného magnetického kovu – retiazky, náramky a náušnice. To, že sa prilepí na magnet je jasnou známkou toho, že nejde o čisté zlato, ale že celý šperk alebo jeho časť (najmä zamykací mechanizmus) obsahuje magnetický kov. Prípadne že predmet je iba povrchovo pozlátený.
Čisté zlato sa dá nájsť iba detektorom kovov. Pre tento účel existujú vodotesné detektory pre hľadanie pod vodou.
Maximom Ro a jeho čarovný magnet na zlato
Zahraniční magnet fisheri diskutujú o videách youtubera Maximov Ro, ktorý magnetom našiel veľa zlatých kameňov. Pozrite sa na jeho video, no nestrácajte s ním zbytočne veľa času. Ide o očividný a priehľadný podvod.
Kamene prichytené na magnete nie sú zo zlata. Prečo? Za prvé – zlato nie je magnetické, takže sa nemôže prichytiť na magnet. A ďalej, zlato neleží v plytkej vode, kde je voľným okom viditeľné. Každý by ho okamžite zodvihol. Zlatonosné vodné toky boli v minulosti dôkladne prehľadané zlatokopmi, veľké objemy zlata sa v nich už nenachádzajú. Navyše komentáre pod videom, ktoré by na podvod ihneď upozornili, sú zakázané.
Nenechajte sa takýmito videami oklamať. Je to podvod. Maximov Ro natrel niekoľko kameňov obsahujúcich magnetické kovy zlatou farbou a hodil ich do vody tesne pred natáčaním.
Môžete vybrať mince z fontány?
Zarobiť desiatky eur na pár nadhodov do fontány by bolo fajn, že.
Ale ani toto nie je možné. Vyberanie mincí z fontány nie je povolené. Fontána aj mince v nej sú niekoho majetkom – štátu, mesta, obce, súkromného subjektu. Za vyberanie mincí z fontány môžete byť potrestaný za krádež. Príklad zo zahraničia je Holanďan, ktorý vošiel do fontány, vybral mince a dostal pokutu 550 eur.
Prečo mince neobsahujú drahé kovy?
Odpoveď je prostá: mince nemôžu obsahovať drahé kovy, pretože by ich trhová hodnota v násobkoch prevýšila nominálnu hodnotu uvedenú na minciach. Ľudia by ich mohli roztaviť a predať za vyššiu cenu ako je hodnota mincí. Strieborné a zlaté mince sa využívajú ako investičné príležitosti, nie ako platidlo.
Náš fanúšik nás upozornil na zaujímavosť. Americký dolár spred roku 1920 je stále v obehu, no nájsť ho v obehu je už rarita. Vyššiu cenu má ako drahý kov, lebo je zo striebra.
Ktoré mince sú magnetické?
Väčšina eurových mincí je magnetická. Mince nájdete všade, kde chodia ľudia a patria k častým nálezom. Magnetické sú aj niektoré slovenské halierové mince, ktorými sa platilo pred prijatím eura.
1, 2 a 5 centové mince sú vyrobené z ocele a povrchová úprava je z medi. 10, 20 a 50 centové mince nie sú priťahované magnetmi, lebo sú zo zliatiny ušľachtilých kovov ako meď, hliník, cín a zinok.
Jedno- a dvojeurové mince sú iba čiastočne magnetické. Okrúhla vnútorná časť obsahuje magnetický nikel, pričom obvod je vyrobený z nemagnetickej zliatiny kovov.
V Česku je situácia ešte lepšia: všetky české mince sú magnetické! Takže v českých vodách máte veľmi vysokú šancu vyloviť mince.
1-, 2- a 5- korunové mince sú z ocele pokovenej niklom. Desaťkoruna je vyrobená z ocele galvanicky pokovenej meďou. Česká “dvacka” je z ocele, pričom povrchová vrstva je zložená zo zliatiny medi a zinku. 50 korún je z dvoch častí: prostredná časť je z ocele a je pokovená zliatinou medi a zinku a okraj je galvanicky pokovaný meďou.
České halierové mince, ktoré už nie sú v obehu boli vyrobené z hliníku, takže magnetické nie sú.
Najviac mincí sa nachádza pod mestskými mostami. So šťastím a dávkou trpezlivosti nájdete aj peňaženku. Peňaženku plnú zlotých, ale aj niekoľko ďalších peňaženiek našiel vo Vltave český lovec Tomáš Knoll. Všetky peňaženky odovzdal českej polícii.
Magnetická príťažlivosť mincí sa dá využiť v obchode. Ak sa rozsypú denné tržby z pokladnice alebo mince vypadnú z rúk, za pomoci magnetu ich je možné rýchlo pozbierať, ak ovšem máte po ruke magnet určený na túto situáciu.
Toto využívajú domáci kutilovia a aj vo výrobe, autoservisoch: magnetmi zbierajú špendlíky, klince, skrutky, železné piliny, atď. Existujú dokonca špeciálne magnetické metly, ktoré zbierajú predmety z podlahy. Magnet sa dá použiť aj na vytiahnutie kľúčov z kanála alebo nájdenie stratených kľúčov v tráve.