Hľadanie pokladov z člnu je lepšie a napínavejšie ako bežný lov a dostanete sa aj na inak neprístupné miesta.
Viac zážitkov, zábavy a vody
Lovenie pokladov z člnu je aktivita, ktorou si viete spestriť horúce letné dni. Je to napínavé, dobrodružné. Zmoknete a užijete si viac zábavy. Ako všetky outdoorové športy, aj splavovanie rieky prináša riziko. Práve toto riziko prispieva k vzrušeniu a je jedným z dôvodov, prečo to ľudí baví.
Hľadať poklady z člnu môžete individuálne alebo s partiou a rodinou. Kolektívny lov na člnoch nadobúda nový rozmer. Môžete sa na člnoch naháňať a pretekať, špliechať sa veslami. Oto z Magnetfiške tímu hádzal vedľa L-ka petardy a smiali sa, že je to ako vylodenie v Normandii.
Na člne sa dostanete aj na miesta, na ktoré sa iní lovci nedostanú. Tým pádom máte vyššiu šancu vyloviť niečo vzácne a zaujímavé.
Takto vyzerá magnet fishing na člne
Možnože bude väčšina železného šrotu blízko brehov čoskoro vylovená (bodaj by!). Lovci následne začnú viac loviť na člnoch, aby prebádali doposiaľ nepreskúmané miesta.
Chalani z Magnetfiške tímu sú takí blázni, že lovia z nafukovacej postele. 😀 😀 😀 Snáď nemusíme zdôrazňovať, že nafukovacia posteľ sa na vodu používať nemá. 😀
Našli 1× fúrik, 2x rýľ, 1x sekera, 1x ručná pílka, 1x PUK na polievanie. A pár drobností. No proste úspešná hľadačka.
Na fotke pekne vidieť, že člnom sa dostanete aj na menej prístupné alebo inak nedostupné miesta. Všimnite si vodotesnú kameru na hrudi lovca. Druhú ma na špici člnu presne oproti sebe.
Klince – najčastejší úlovok s magnetom. Na fotke to nie je dobre vidieť, no lovec je uprostred jazera. Zaujímavé je, že klince sa dostali až sem.
Keď teda je na člne dramaticky vyššia šanca nájsť niečo zaujímavé a vzácne, prečo tieto nálezy nevidíme? Odpoveď je jednoduchá. Málo hľadačov pokladov loví na člnoch. Prakticky vždy sa loví z brehu.
Ale občas sa vydarí takýto. 🙂 Nálezca privolal políciu a pištoľ strážnikom odovzdal.
Alebo sa môže zadariť aj takto. 😀
Z lovenia na člne viete spraviť parádnu rodinnú aktivitku.
Kompletný návod ako na magnet fishing z člnu
V spolupráci s Magnetfiške tímom, ktorý kajak využíva už dlho, ale aj s dvomi ďalšími hľadačmi pokladov zo Slovenska a rybárom sme pripravili kompletný návod, ako hľadať železné poklady z člnu. Nebojte sa, nie je to raketová veda.
Aký typ lode vybrať?
Máte možnosť vybrať si z niekoľkých typov člnov. Žiadny čln nie je vyslovene zlý. Každý má svoje špecifiká, výhody, nevýhody. Ukážeme si všetky typy člnov a preberieme ich slabé a silné stránky. Hlavne vedzte, že typ člnu je sekundárny. Dôležitejšia je voľba vody, na ktorej budete loviť – viac sa dozviete v pokračovaní.
Gumený nafukovací čln
Prvá možnosť, ktorá iste napadne každého je (rybársky) gumený nafukovací čln. Jeho silné stránky sú nižšia cena a skladnosť – nafúknuť aj sfúknuť ho môžete na mieste a sfúknutý zaberá minimum miesta. Prenášať ho môžete v transportnej taške.
Slabá stránka je, že pri neopatrnom vyťahovaní ostrého železného predmetu sa guma môže rozrezať a čln sa začne potápať.
Kajak
Kajak je malý čln poháňaný pádlom, ktorý je na väčšine vrchnej strany zakrytý. Na poháňanie sa používa obojstranné kajakárske pádlo – tzv. dvojpádlo. Kajak je vyrobený z pevného materiálu (napr. plast). Rozrezanie ostrým predmetom nehrozí. Medzi očividné nevýhody patrí nízka stabilita a nemožnosť zaprieť sa o pevný bod. Ak sa magnet prichytí o ťažší predmet, nie je sa kde silno zaprieť a lovec ľahko skončí vo vode.
Kanoe
Kanoe je malá podlhovastá loď, ktorá väčšinou umožňuje jazdu jednej až troch osôb. Na rozdiel od kajaku nie je loď na väčšine vrchnej strany zakrytá a pádlo pre kanoistov je jednostranné. Ak je v kanoe iba jeden vodák, nevýhoda je ešte nižšia stabilita ako pri kajaku – a o to vyššie riziko prevrátenia. Výhody sú ako pri kajaku: čln je pevný, ostrý predmet ho nepoškodí.
Nafukovací raft
Ďalšia možnosť je nafukovacia raftingová loď. Zaberá málo miesta a viete ho rýchlo nafúknuť a vypustiť vzduch. Ostré železné predmety ľahko rozrežú gumený materiál, navyše sa v ňom nie o čo zaprieť, takže lovec ľahko skončí vo vode.
Belly boat
Belly boat je v podstate nafukovacie kreslo v tvare písmena “U” , ktoré lovec poháňa plutvami na nohách. Skladá sa z nafukovacej časti, sedadla, rezervných vzduchových komôr a odkladacieho priestoru.
Z hľadiska stability je belly boat vynikajúci čln. Lovec sa pri náleze väčšieho predmetu môže zaprieť a loď sa neprevráti. Prúd nezačne nekontrolovateľne unášať, lebo je možné súčasne ťahať aj pádlovať plutvami. Je skladný, zaberá málo miesta, rýchlo ho nafúknete aj sfúknete.
Úlovky sa dá uložiť do odkladacieho priestoru na boku. Keďže nohy máte permanentne vo vode, odporúčame použiť neoprénové topánky. Jediná slabá stránka belly boat je guma, ktorú ostrý železný predmet ľahko prereže.
Laminátový čln
Na základe skúseností Magnetfiške tímu vieme, že najlepšie sa loví z laminátového člnu. Takýto čln má dobrú smerovú stabilitu a nemá nafukovacie gumené časti, ktoré by mohol prerezať ostrý predmet.
Lamínatový čln nie je skladný. Keďže ho nie je možné sfúknuť, zaberá veľa miesta. Prepravuje sa autom na prevoznom vozíku alebo na streche auta a občas ho dostať na Bazoši. 😀
Aké vybavenie potrebujete?
Nie je to nič zložité. Sadnete do člnu a idete.
Bude vám stačiť také vybavenie, ako keby ste išli na výlet. Pokojne si pribaľte tenisky, sandále, kroksy alebo gumené topánky. Ak sa rozhodnete pre belly boat, tak keďže máte nohy permanentne vo vode, vhodnejšie sú neoprénové topánky.
Ak si sebou beriete veci, ktoré sa môžu pokaziť, použite nepremokavý vak alebo vzduchotesné puzdro. Alebo si veci nechajte v aute. Dobré je zobrať si so sebou záchrannú vestu a prepravku na úlovky.
Výber vhodnej vody
Najdôležitejšia otázka, ktorú si pri magnet fishingu z člnu položíte je, na akú vodu ísť a kam radšej nie. Čln a vybavenie sú menej podstatné. Kľúčové je miesto.
Podcenenie sily vody je najväčším rizikom pri splavovaní. Nie je dobré loviť na riekach so silným prúdom (napr. Dunaj, Váh atď.). Menej stabilné člny sú rizikovejšie, ale každý čln sa môže prevrátiť. Ak ťaháte obidvomi rukami, silný prúd vás môže začať nekontrolovateľne ťahať.
A čo viac, nálezy sa pri ťahaní po dne odopnú, takže bude ich menej. Tiež sa zvyšuje šanca, že magnet sa zasekne o kamene a uviazne pod vodou. Ťažké je aj zamerať sa na vylovenie jedného predmetu, ktorý sa nachádza na určitom mieste.
Hľadajte najmä v pokojných vodách – v jazerách a na vodných nádržiach. Viac nájdete a neriskujete zaseknutie a stratu magnetu. Na pokojnej vode môžete použiť gumenú loď aj kajak s nízkym rizikom prevrátenia člnu. Tu vidieť, že miesto je podstatnejšie ako typ člnu.
Medzinárodná stupnica obtiažnosti vôd
Podľa medzinárodnej stupnice obťažnosti vôd (tu v angličtine) sa rozlišujú vody pre úplných začiatočníkov na ZW. ZWA sú stojaté vody ako jazerá a priehrady. ZWB sú slabo prúdiace vody. ZWC sú mierne prúdiace vody. Stupne WW1 až WW6 označujú divoké vody a stupeň X nezjazdné vody. Slovenské rieky spadajú do škály ZW až WW1. Rôzne úseky rieky môžu mať rôzny stupeň náročnosti.
Práve vody zaradené do stupňa ZW sú vhodné na magnet fishing. Ide napríklad o Hornád, Bodrog, Hron, Liptovskú Maru, Malý Dunaj, Morava. V Česku Lužnice, Berounka. Než sa vydáte k vode s člnom, informujte sa o stupni jej náročnosti – buď na Wikipédii alebo v miestom vodáckom klube. Predídete tak prevráteniu člnu.
Zohľadnite aj momentálny vodný stav, najmä výšku hladiny. Aktuálne informácie z vodomerných staníc nájdete na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Čo robiť, ak sa čln prevráti?
Dôležité je nespanikáriť, a to hlavne na kajaku. Prevrátenú loď neobracajte hore dnom, dotlačte ju k brehu a tam otočte, vylejte vodu a pokračujte. Pri opúšťaní lode sa snažte nepustiť pádlo z ruky. Ostatní môžu plávajúcemu pomôcť z vody dotlačením lode k brehu alebo sa môže chytiť ich lode. Prevráteniu sa najlepšie vyhnete lovom na vodách stupňa ZW.
Odporúčame používať aj záchrannú, plávajúcu vestu. Ak vám náhodou odpláva pádlo, ktorým ovládate čln, pomôže vám kamarát.
Zdroje a užitočné odkazy: