Magnet fishing: toto všetko našli v slovenských riekach a jazerách!

Magnet fishing je nezvyčajná aktivita, ktorej sa venuje už vyše 1000 Slovákov. V slovenských riekach a jazerách našli veľa nečakaných predmetov, ktoré vás zabavia a šokujú.

Čo je to magnet fishing?

Magnet fishing alebo “magnetické rybárčenie” je hľadanie železných pokladov vo vode. Lovci hádžu magnet do vody s očakávaním, že sa naň niečo kovové prichytí.

Magnetické rybárčenie je zábavná aktivita pre deti aj dospelých. Je to skvelý relax v prírode a zároveň dobrodružstvo, lebo nikdy neviete, čo z vody vytiahnete. Vytiahnutý nález vás často zaskočí a z chuti sa na ňom zasmejete:

Nález dopravných značiek od Petra Boumu

Slovenské nálezy

Na Slovensku je magnet fishing čoraz populárnejší. Tu je niekoľko parádnych nálezov za posledný rok.

Pištoľ

Pištoľ objavená pod mestským mostom

Pištoľ vz. 50 ulovil Peter Hromník v Nitre na nitrianskom moste. 

Plný trezor

Trezor našli chalani zo slovenského Magnetfiške tímu – Oto, L-ko a Kiťo. V trezore bolo ešte veľa pôvodného obsahu: CD-čka, platobné karty, identifikačný preukaz zahraničného rezidenta. Nálezcovia privolali políciu, ktorá trezor aj zvyšok jeho obsahu odniesla.

Bicykel

Zdieľaný bicykel od Slovnaft našiel Peter z Bratislavy pri Petržalskom zemníku. Zaujímavé bolo, že elektrické svetlá ešte fungovali.

Poznávacia značka

ŠPZ-tku vylovil Roman M. v Tomášove.

Motor

Motor našli spoločnými silami chalani zo slovenského Magnetfiške tímu v rieke Čierna voda.

Vytiahnuť toto im dalo riadne zabrať. Vážil presne 45 kg a v zbere železa za neho dostali presne 5,20 €. A potom šli sadnúť na pivo. 😀

iPhone X

iPhone našiel náš zákazník Oto v Petržalke. iPhone X nepatrí k najlacnejším. Ešte pred časom sa predával za asi tisíc eur. Pôvodného majiteľa musela strata bolieť.

Autorádio

Autorádio našiel lovec Roman M. v Tomášove. 

Automat na kondómy

Automat na kondómy

Krásny úlovok, to sa len tak nevidí. 😀 Automat na kondómy a ešte k tomu zahraničný.

Našiel ho Ján Hudec v Kozároveckej priehrade. Bol ťažký a nálezca do poslednej chvíle nevedel, čo to ťahá. Až keď z neho utrel blato zistil, čo to je.

Neboli v ňom ani kondómy ani peniaze. Len blato a voda.

Čo potrebujete na magnet fishing?

Na magnet fishing nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti ani drahé vybavenie. Stačí vám takýto magnet a lano, ktoré uviažete na vrch magnetu:

Magnet a lano môžete objednať na konci článku alebo hneď teraz:

Ďalšie nálezy

Bubon z práčky

Bubon z práčky

Bubon z práčky našiel mladý hľadač pokladov Denis Vavro. Vytiahol ho z potoku Parná v Horných Orešanoch.

Pištoľ

Tento pekný úlovok našiel Jozef z Galanty. Podľa sériového čísla zistil, že je z roku 1941.

Skúsenosti lovcov

Opýtali sme sa niekoľkých slovenských lovcov na ich skúsenosti s hľadaním magnetom.

Roman Szabo: „Je to lepšie než rybárčenie“

magnetový rybár práve našiel úlovk

„Baví ma to hľadanie, podľa mňa je to lepšie ako rybárčenie. Človek netuší, čo vytiahne a hlavne keď sa niečo prilepí na magnet, tak ste celý bez seba, že čo to môže byť. Ale sú aj suché časy, keď neni nič. Lovím v Nitrianskom kraji.“

Peter L.: “Sú to spoločné chvíle, ktoré spájajú rodinu”

Marko L. na svojom prvom love. Našiel podlhovastý kus kovu. S otcom Petrom boli loviť v rieke Hron.

„Je to zábava a adrenalín pri každom nadhode, že čo tam bude. Samotná príprava, kam pôjdeme loviť, a následné chytanie sú krásne spoločné chvíle prežité v prírode. Mám rád aktivity, ktoré rodinu spájajú a magnet fishing je jedna z nich,“ hovorí Peter L. z Banskej Bystrice.

Peter Surovský: “Najviac som hrdý na nález ťažkej reťaze a ozubeného kolesa”

“Lovím, lebo je to zábava, relax, dobrodružstvo. Najlepší je moment prekvapenia, keď to ťahám nad hladinu. Dozvedel som sa o tom z netu. Mám dva magnety: na 94 kg a na 310 kg. Už sa mi poradilo nájsť kompletný počítač, slepé náboje, topánku plnú mušlí, ale najviac som hrdý na ťažkú reťaz a ozubené koleso.”

Nález euromincí od Petra Surovského. Mince 1c, 2c, 5c, 1€ a 2€ sú magnetické. Ak budete loviť dostatočne často, investícia do magnetu sa vám možno vráti.

Magnetfiške team: našli zadnú časť auta a 12 trezorov!

magnet fishing na nafukovacej posteli

Na Slovensku sú traja chalani – Kiťo, L-ko a Oto, ktorý lovia magnetom už dva roky. Je im jedno, či je leto alebo zima, loviť chodia aj v januári. Hovoria si Magnetfiške team.

Majú šesť magnetov a slušnú výbavu vrátane člnu. Lovia po celom západnom Slovensku. Našli podkovu, náboje, kus bicykla, sekeru, dopravnú značku. A k tomu dvanásť trezorov a zadnú časť auta!

Magnetfiške team pred dvomi rokmi vznikol tak, že L-ko poslal Kiťovi video z magnet fishingu s tým, že by to chcel vyskúšať. Potom prizvali Ota, ktorý magnet fishing už dlhšie sledoval na Youtube a išli do toho.

hrdzavý rebrík a magnet s kužeľom
Rebrík našli Magnetfiške na spoločnom love pri Bratislave. Vytiahli ho až na niekoľkýkrát, bránil sa.

Lovia asi dvakrát do mesiaca. Ako kedy. Občas vybehnú iba na hodinku. Inokedy vstávajú o štvrtej ráno a vyrážajú na Váh, kde sú až do západu slnka.

Pištoľ sa podarilo vytiahnuť Otovi s magnetom o sile 290 kg. Pištoľ bola iba maketa, ale stále je to pekný nález.

Trezory chalanov bavia najviac. Hovoria, že v Bratislave a okolí ich je riadne veľa.

Podľa členov Fišketímu nejde o šťastie, ale o tímovú spoluprácu. Do každého lovu zapájajú tímového ducha. Keď sa jednému prilepí magnet a nevie to vytiahnuť, príde druhý s ďalším magnetom a ťahajú spoločnými silami.

Roman Hrušovský: „Ozvalo sa vo mne skryté dieťa, ktoré rado hľadá poklady“

Hľadač pokladov

„K magnet fishingu som sa dostal náhodou, keď som narazil na video na YouTube. Ozvalo sa vo mne skryté dieťa, ktoré rado hľadá poklady a videl som to ako zábavku, že keď sa pani manželka pôjde opaľovať k vode, aspoň budem mať čo robiť. Tak som objednal prvý magnet a išiel som na prvý lov.“

Náboje našiel Roman Hrušovský vo Váhu v Piešťanoch. Nález okamžite nahlásil polícii. 

„Z koníčka sa stala posadnutosť a z náhodných miest sa stali presne vytypované lokality. Nakoľko cez mesto Piešťany preteká rieka Váh, máme tu kopec mostov, kde chodím loviť. Takže druhý väčší úlovok na seba nenechal dlho čakať a už som ťahal prvý bicykel a dopravnú značku spod ďalšieho mosta v meste.“

Nález dopravnej značky a torza bicykla

„Vtedy už so mnou bol aj kamarát ako divák plný nadšenia. To bol moment, kedy sme začali pomaly chodiť viacerí. Zo začiatku som im magnety požičiaval, nakoľko mám už tri. Postupne si kúpili vlastné a začali sme chodiť už ako veľká skupina lovcov. Náš prvý spoločný lov bol odmenený 50-timi kusmi malorážnej munície pre Makarov a „škorpík“. Munícia bola odovzdaná polícii, nám zostali fotky s takou silou, že sme prilákali ďalších nadšencov. Odvtedy nosím magnety stále v kufri v aute.“

„Magnet fishing by som odporučil úplne každému, či si dieťa alebo dospelý. Je to skvelá zábavka s dávkou tajomstva. A čo viac, čistíte naše vody a tým spravíte pre prírodu viac ako nejaký eko status na fb. Väčšina ľudí, ktorí idú okolo, sa zastavia a dajú sa do reči, že čo robíme, a vo väčšine prípadov sa stretávame s uznaním alebo pochvalou, poprípade si niektorí sadnú opodiaľ a sledujú nás a pri úlovkoch tlieskajú. Je to pekný pocit.“

Ďalšie nálezy zo Slovenska

Podkova a dve gule

Podkova a dve gule z Hrona

Našiel ich Marián z Lučatína v rieke Hron.

Nákupný košík

Vzduchová pištoľ

Našiel ju Lukáš Drozd v rieke Nitra. Keď to ťahal z vody, myslel si, že je to len nejaká ohnutá tyč. Keď zistil, že je to pištoľ, radšej privolal políciu. Policajti mu povedali, že ide o obyčajnú vzduchovku a že si ju môže nechať.

Pádlo

Staré pádlo našiel Ľubomír Rybo Rybár v Banskej Bystrici spolu s kamarátom Petrom Bírešom. Našiel aj pár návnad na ryby, pivné vrchnáky a železný šrot.

Vyskúšajte magnet fishing aj vy!

Aj vy môžete nájsť podobné úlovky. Mnohí naši zákazníci našli skvelé nálezy už pri prvom výlete.

Výbavu si môžete objednať na konci tohto článku.

Časté otázky

Chcem to vyskúšať. Kde zoženiem magnet a lano?

Objednať môžete nižšie na tejto stránke. Čítajte ďalej.

Je to legálne?

Áno. Máte však niekoľko povinností:

 • Nález zbrane alebo munície musíte nahlásiť polícii.
 • Nehľadajte na známych archeologických náleziskách.
 • Prípadný archeologický nález musíte nahlásiť Archeologickému ústavu SAV. Možno dostanete nálezné.
 • Hodnotný nález (napríklad plná peňaženka) musíte nahlásiť polícii. Možno dostanete nálezné.

Kde sa dá nájsť najviac nálezov?

Vyskúšať môžete mosty v mestách, rieky, jazerá, studne, turistické oblasti, rybárske oblasti, pláž na dovolenke (aj v piesku bývajú kovové predmety). Môžete loviť z brehu, mosta, člnu alebo vojsť do vody.

Magnetfiške tím na člnoch

Najlepšie sú miesta, kde chodí veľa ľudí. Voda by mala byť dostatočne hlboká alebo nepriehľadná, aby v nej nebolo vidno nálezy na dne.

Ako sa dá oddeliť nález od tak silného magnetu?

Ak je ťažké nález odtrhnúť od magnetu, väčšinou sa dá ľahko zošuchnúť do boku.

Čo znamená sila magnetu?

Sila sa uvádza v kilogramoch. Naše magnety majú silu napríklad 94 kg, 162 kg, 290 kg…. Je to sila potrebná na odtrhnutie magnetu prilepeného celou plochou na hrubej oceľovej platni.

Magnety musia mať takúto obrovskú silu, lebo nálezy vo vode sa nedotýkajú magnetu celou plochou, sú často zhrdzavené, nie sú z čistej ocele a bývajú zanesené vrstvou bahna.

Toto číslo v kilogramoch slúži iba na porovnanie sily rôznych magnetov. Nie je to maximálna hmotnosť nálezu, ktorý magnet dokáže vytiahnuť z vody.

Prečo nakupovať na MagnetFishing.sk ?

Sme jediný špecializovaný obchod pre magnet fishing na Slovensku:

 • Predávame najkvalitnejšie magnety na Slovensku s veľkým dosahom do diaľky.
 • Naše laná sú špeciálne navrhnuté pre magnet fishing: ľahké, pevné a nepružné.
 • Máme vyše 10000 spokojných zákazníkov.
 • Nerobíme problémy s reklamáciami. Ak nebudete s tovarom spokojný, môžete ho do 14 dní vrátiť.

Kedy mi doručíte objednávku?

Objednávky prijaté dnes do 12:00 doručíme zajtra 6.3.

Doprava stojí 3,95€. Zaplatiť môžete kartou, bankovým prevodom alebo na dobierku (poplatok 1€).

Objednajte teraz!

Objednávka vám zaberie len 2 minúty.

Krok 1: Vyberte si magnet

Čím silnejší magnet máte, tým viac predmetov nájdete.

Krok 2: Vyberte si lano

Pre dospelých odporúčame 30-metrové lano, lebo je dostatočne dlhé aj na lovenie z mosta.

Krok 3: Pridajte doplnky (nepovinné)

Odporúčame zakúpiť tieto doplnky:

 • Kužeľ si nasadíte na magnet. Magnet sa potom bude menej zasekávať o prekážky na dne (napríklad kamene alebo korene stromov). Neriskujete, že magnet ostane zaseknutý na dne a už ho nevytiahnete.
 • Hák: pomôže vám vytiahnuť ťažké predmety, ktoré váš magnet neunesie (napríklad bicykel).
 • Rukavice: neporežete sa na ostrých predmetoch a lano sa bude menej zarezávať do ruky.
 • Prepravný box: môžete v ňom bezpečne skladovať a prepravovať vaše magnety.